Kurtka pilotka. Z armii do mody codziennej

Ten model kurtki jest uznawany za legendarny. Jak wiele innych elementów mody męskiej wywodzi się z wojska.

Już po kilku latach od momentu wzbicia się w przestworza, ubiory pilotów były wykonane ze skór naturalnych. Kokpity samolotów nie były wówczas zabudowane, dlatego konieczna była ochrona przed niską temperaturą i wiatrem. Skóry sprawdziły się lepiej niż wełna, a na dodatek były wtedy bardzo tanim surowcem.

Model A2 z armii amerykańskiej

Najbardziej znaną kurtką pilotką jest model A2. Został stworzony na potrzeby armii amerykańskiej w 1931 r. Pomimo nazwy nosili ją nie tylko piloci, ale też nawigatorzy i obsługa naziemna. Kurtka A2 przez lata wzbudzała jednak zazdrość żołnierzy z innych niż lotnicze oddziałów.

Cechą charakterystyczną tego modelu jest kołnierz koszulowy. Suwak jest zakryty przez specjalną listwę, kurtka posiada też dwie kieszenie z patką. Oprócz tego A2 posiada dzianinowe ściągacze przy rękawach i na dole. To właśnie one miały głównie chronić przed wiatrem.

Z czym połączyć kurtkę pilotkę?

Pilotka jest całkiem uniwersalna. Dobrze wygląda w połączeniu z golfem, swetrem z trójkątnym wycięciem, ale także z półelegancką koszulą. Model A2 można zestawić zarówno z jeansami, jak i casualowymi chinosami. Jeśli chodzi o obuwie, to można wykorzystać np. trzewiki chukka lub sztyblety.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj