Najważniejsze rodzaje płaszczy

Beżowy płaszcz Armani
Fot. Armani

Ponadczasowe i uniwersalne – tym kierowaliśmy się, przygotowując artykuł na temat płaszczy, które powinniście znać. 

Dyplomatka

Jeden z najbardziej eleganckich płaszczy, co nie oznacza jednak, że sprawdza się tylko w bardzo formalnych zestawach ze smokingiem w roli głównej. Dobrze pasuje również do garnituru. Najczęściej występuje w wersji jednorzędowej, ale coraz więcej marek produkuje także dyplomatkę w formie dwurzędówki.

Dyplomatka - płaszcze męskie
Fot. Farell.com

Trencz

Po raz pierwszy dla brytyjskiej armii zaprojektował i wyprodukował go Thomas Burberry, który wcześniej wynalazł nieprzemakalny i bardzo trwały materiał gabardynę. Z armii płaszcz trafił do mody codziennej. Trencz dużą popularność zdobył m.in. dzięki lokowaniu go w znanych produkcjach filmowych. Miłośnicy kina chcieli wyglądać, tak jak bohaterowie z kinowego czy telewizyjnego ekranu i tym samym zapragnęli tego produktu. Dziś trencz nie jest wyłącznie artykułem firmy Burberry, a stał się jednym z rodzajów płaszczy. Trencze są również dostępne w kolekcjach marek popularnych – tzw. sieciówek. Najbardziej popularny kolor tego płaszcza to oczywiście beż.

Fot. Burrbery
Fot. Burrbery

Bosmanka

Przez jednych zaliczana do płaszczy, przez innych do kurtek. Tak naprawdę jest połączeniem obu tych okryć wierzchnich. Jeśli chodzi o styl – bardziej przypomina płaszcz – m.in. ze względu na dwurzędowe guziki. Gdybyśmy jednak brali pod uwagę kryterium długości, to pasuje do grupy kurtek. Trzeba przyznać, że w ostatnich sezonach bosmanka cieszy się sporą popularnością wśród mężczyzn. Nieprzypadkowo pojawia się w kolekcjach wielu znanych marek. Skąd to zainteresowanie? Dzięki temu, że bosmanka jest hybrydą, z przyjemnością noszą ją osoby, którym klasyczne płaszcze wydają się zbyt eleganckie. Ten produkt bowiem bardzo dobrze pasuje do zestawów w stylu smart casual.

Bosmanka
Fot. Asos

Prochowiec

W Wielkiej Brytanii znany jest jako Mackintosh. Nazwa pochodzi od chemika, który wynalazł wodoodporną tkaninę, z której szyto płaszcze wojska i policji. Prochowce występują w wersji jednorzędowej lub dwurzędowej, mogą posiadać pasek i z wyglądu przypominać trencz.

Prochowiec męski
Fot. Zalando (kolekcja KIOMI)

Budrysówka

Do świata mody, podobnie jak trencz, trafiła z armii. Przy jej produkcji wykorzystuje się grubą tkaninę. Budrysówka posiada kaptur (co jest elementem nietypowym dla płaszczy) oraz charakterystyczne zapięcia, które przypominają drewniane kołki.

Męska Budrysówka
Fot. Hirmer.de

 

2 KOMENTARZE

  1. Ja ma płaszcz na styl bosmanki, ale trochę bardziej designerski 😉 Taką mieliśmy wizję z projektantką mojego płaszcza.

  2. Osobiście nie przepadam za długimi płaszczami, więc osobiście wybieram bosmankę. Dla mnie to kompromis pomiędzy wygodą a elegancją. Poza tym nie przepadam za kilkoma warstwami ubrań, więc pod bosmankę zakładam zazwyczaj koszulę z długim rękawem i spokojny wychodzę z domu w chłodne dni 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj