Trener personalny – czym właściwie się zajmuje?

Trener personalny - kim jest?

Coraz więcej osób chce dziś żyć aktywnie, dbając nie tylko o zdrową dietę, ale także o słuszną porcję ruchu. Taka motywacja „ruszenia się” często z czasem przeradza się w coś więcej – sportową pasję, która każe ciągle się rozwijać i poświęcać ćwiczeniom więcej czasu i energii. Aby ćwiczenia były efektywne i bezpieczne dla zdrowia trenującego, potrzeba za to sporej wiedzy, lub pomocy kogoś doświadczonego – wyjaśnia trener personalny Sebastian Stoch.

 Dlatego coraz popularniejszym zawodem staje się trener personalny. To osoba, która skupia się tylko na jednym ćwiczącym, doradzając mu i wraz z nim szukając najlepszych możliwych ścieżek rozwoju. Czy zatrudnienia trenera personalnego jest dziś tylko kosztowną modą, czy świetnym sposobem na rozwój? Czy opłaca się zostać takim trenerem? Przyjrzyjmy się tej kwestii.

Kim jest i kim nie jest trener personalny?

Trener personalny kojarzy się większości osób, nawet długo ćwiczących i dobrze zaznajomionych ze światem sportu, z osobą, która układa ćwiczenia pod konkretnego klienta i pilnuje, by ten dobrze je wykonywał. Ten opis jest poprawny, ale absolutnie nie wyczerpujący. Trener personalny lub trener osobisty, to nie osoba, która jedynie przeprowadza treningi sam na sam z klientem. Takie usługi może z powodzeniem świadczyć trener czy instruktor danej dyscypliny sportu, niebędący zarazem trenerem personalnym w żadnej mierze.

Czym zajmuje się i kim jest trener personalny?

  • To osoba, która zajmuje się swoim klientem kompleksowo, nie tylko w jednej dziedzinie.
  • Zajmuje się rozpoznawaniem oczekiwań klienta i układaniem całego jego planu treningowego z uwzględnieniem wspólnie ustalonych celów.
  • Jest wszechstronny – prowadzi zajęcia nie tylko z własnej dyscypliny [np. TBC, CrossFit, trening funkcjonalny (Functional Movement Screen)], w przygotowanej sali, ale też wybierze się z klientem na bieganie w parku czy na basen.
  • Wybierze metody treningowe, uwzględniając bardzo wiele kwestii – tryb życia, wyjściową kondycję organizmu, zdrowie, wiek.
  • Podniesie na duchu i pomoże, gdy zabraknie motywacji w dążeniu do celu.
  • Odpowie na pytania nie tylko w czasie wyznaczonego treningu, ale niemal „o każdej porze dnia i nocy”.

Trener personalny nie jest za to lekarzem ani dietetykiem. Wprawdzie powinien mieć odpowiednią wiedzę, by doradzić klientowi odpowiedni sposób żywienia, ale nie może zastępować profesjonalnego dietetyka, zwłaszcza gdy osoba trenująca ma specyficzne potrzeby żywieniowe. Nie jest też fizjoterapeutą ani rehabilitantem – chyba, że posiada dodatkowe uprawienia.

Trener personalny w Krakowie

Kraków to duże miasto, w którym z pewnością nie zabraknie trenerów personalnych – coraz więcej osób związanych ze sportem decyduje się na takie kursy, żeby rozszerzyć swoją ofertę. Gdzie szukać? Najprościej będzie spytać o taką usługę w dużych klubach fitness lub na siłowniach. Może się okazać, że lubiany instruktor, który od miesięcy prowadzi odwiedzane przez nas zajęcia, ma także możliwość i chęć zajęcia się nami jako trener personalny. Kraków spełni więc na pewno wymagania każdego, kto chciałby się w ten sposób rozwijać.

Trenerzy personalni często też ogłaszają się w Internecie. Szczególnie dobrym źródłem informacji będą grupy zrzeszające ludzi zainteresowanych rozwojem fizycznym, ćwiczeniami, dietą. Tam z pewnością na pytanie o dobrego trenera personalnego w Krakowie pojawi się wiele linków i poleceń.

Trening personalny

Trener personalny – kurs

Umiejętności, które powinien posiąść trener personalny, wykraczają mocno poza zakres umiejętności trenera fitness czy instruktora sportu. Oprócz świetnej znajomości przynajmniej kilku typów treningu i dyscyplin sportu, trzeba też mieć wiedzę w zakresie odżywiania, zdrowia układu ruchu, a także psychologii sportu. Każdy klient wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego warto rozważnie wybierać kursy na trenera personalnego i nie dać się skusić na kurs „w dwa tygodnie przez Internet”.

Rzetelne zrealizowanie rozbudowanego, wymagającego kursu pomaga nie tylko zyskać wiarygodność w oczach klientów, ale także poczucie pewności siebie i komfort pracy. Dlatego osoby chętne, by zostać trenerem personalnym, powinny solidnie przejrzeć szeroką ofertę kursów i wybrać taki, po którym będą posiadały faktyczne umiejętności i kompetencje.Zanim zdecydujemy się na kształcenie w kierunku profesji trenera osobistego, powinniśmy popracować trochę jako instruktor sportu lub trener – to pozwoli poznać ludzi i nabrać niezbędnych umiejętności pracy z nimi.

Trener personalny – cena

Trudno jest podać konkretną cenę czy nawet przedział, w jakim mieszczą się ceny usług trener personalnego. Każdy ma swój własny cennik, który zwykle uzależnia od posiadanego doświadczenia, zakresu usług, liczby chętnych do współpracy klientów. Zanim zdziwimy się wysoką ceną, warto zdać sobie sprawę, że trener personalny jest osobą o bardzo wszechstronnej wiedzy, na której ciąży przy tym duża odpowiedzialność. Co więcej, jego praca nie zamyka się w „biurowych” godzinach – często umawia się na treningi lub rozmowy w porach, w których większość ludzi ma już (lub jeszcze) wolne. Nie możemy też sugerować się cenami „treningów personalnych” w klubach fitness, które należałoby raczej nazwać „treningami indywidualnymi”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj