Lombardia i Piemont – co warto zobaczyć w północnych Włoszech?

Co warto zobaczyć w południowych Włoszech?

Włochy słyną w świecie jako kraj, na terenie którego znajduje się największa liczba zabytków. Są też zdecydowanym liderem w rankingu państw najczęściej odwiedzanych przez turystów. Jeśli z jakichś powodów jeszcze tam nie dotarłeś, postaramy się przekonać Cię, że ten stan rzeczy koniecznie trzeba zmienić. Co sprawia, że warto odwiedzić północne Włochy?

Lombardia

To niezwykle malowniczy region północnych Włoch. Jego stolicą jest jedno z największych i najpiękniejszych włoskich miast, Mediolan. To do dzisiaj miasto sztuki i nauki, artystów i studentów, a przy tym europejska stolica mody. Śledzący modowe nowinki mieszkańcy ze wszystkich zakątków kontynentu chętnie odwiedzają Mediolan niekoniecznie w celach turystycznych… Często zadowalają się zakupami w zabytkowej Galerii Wiktora Emanuela – najstarszej galerii handlowej na świecie i chyba najbardziej rozpoznawalny, obok przepięknej gotyckiej katedry, symbol Mediolanu.

Innym miastem, które z pewnością warto odwiedzić, jest zazwyczaj omijane przez podróżnych Bergamo. Dlaczego niewielu się tam zatrzymuje? Tamtejsze lotnisko obsługuje bardzo wiele tanich linii lotniczych. Jest jednak przypisane do Mediolanu, co sprawia, że i atrakcyjne promocje opisuje się, używając haseł takich jak „weekend w Mediolanie”… Bergamo tymczasem okazuje się bardzo urokliwym miasteczkiem, położonym u podnóża Alp Bergamskich. Unikatowa średniowieczna architektura tworzy fantastyczną scenerię – szczególnie dla romantycznych wypadów we dwoje…

Piemont

Sąsiadem Lombardii jest górzysty Piemont ze stolicą w Turynie. Region ten najczęściej bywa przez turystów odwiedzany zimą ze względu na idealne warunki narciarskie panujące zazwyczaj w Alpach Zachodnich. Z pewnością jednak warto odwiedzić Piemont także o innych porach roku. Bliźniaczo podobny do Krakowa Turyn podobnie jak nasze królewskie miasto wiosną rozkwita i potrafi skraść serce niejednemu podróżnikowi… Koniecznie trzeba tu odwiedzić Narodowe Muzeum Filmu i wjechać windą pod kopułę górującej nad miastem Mole Antonelliana.

W południowej części regionu na potęgę uprawia się winorośl i produkuje wysokiej jakości wino. Cukierniczym hitem Piemontu jest natomiast gianduia – potwornie słodka masa czekoladowa z dodatkiem pasty z orzechów włoskich. Wyrabia się z niej czekoladki w charakterystycznym kształcie piramidek – uwaga: uzależniają!

Jak się tam dostać?

Najlepszym punktem startowym w przypadku obu regionów wydaje się Bergamo z lotniskiem Orio Al Serio, które obsługuje niemal wszystkich przewoźników mających w swojej ofercie tanie loty. Można tu dolecieć między innymi z Warszawy i z Krakowa. W poszukiwaniach promocji biletów przydać się mogą natomiast internetowe wyszukiwarki połączeń lotniczych jak np. serwis FRU. Bardzo wygodną opcją w tym portalu jest możliwość ustawienia alarmu cenowego. Wystarczy podać interesujący nas cel podróży i przybliżony czas planowanego wylotu oraz nasz adres e-mail. Jeśli w sieci pojawi się ciekawa oferta, system wyśle do nas e-mail z informacją o niej.

Buon viaggio – udanej podróży!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj