Rozmowa kwalifikacyjna – zrób dobre wrażenie

Rozmowa kwalifikacyjna - porady jak się przygotować
Fot. Freeimages.com

Zostałeś doceniony, twoje umiejętności i zdobyte doświadczenie spodobały się pracodawcy, który zaprosił cię na rozmowę kwalifikacyjną. Sprawdź, jak zrobić dobre wrażenie i sprawić, że będziesz bliski wymarzonej posady.

Rozmowa kwalifikacyjna to ważny moment w życiu człowieka. Przygotowania zacznij od odpowiedniego ubioru. Powinien być on dopasowany do dress codu obowiązującego w firmie, do której aplikujesz. Przed spotkaniem poszukaj informacji na temat przedsiębiorstwa. Być może w internecie znajdziesz opinie kandydatów, którzy brali udział w innych rekrutacjach. W pewnych branżach wymogiem na spotkanie rekrutacyjne jest formalny garnitur, w innych wystarczy zestaw z marynarką i chinosami.

Podczas przeszukiwania danych o firmie, dowiedz się więcej na temat tego, czym przedsiębiorstwo się zajmuje i jakie są jego wartości. Znajdź też informacje na temat przeprowadzonych w nim projektów. Sprawdź, jakie są ostatnie sukcesy firmy, ale i problemy. Przypomnij sobie również obowiązki sprawowane przez osobę na stanowisku, które chciałbyś otrzymać. Jeśli wiesz kto będzie prowadzącym spotkanie, wyszukaj więcej informacji na jego temat. Dobry research jest zawsze atutem.

Wyjdź wcześniej z domu. Spóźniony kandydat traci już na wstępie. Zawsze weź pod uwagę, że w czasie podróży może wydarzyć się coś niespodziewanego. Wypadek, awaria tramwaju czy autobusu – dolicz dodatkowe minuty, które w razie problemów będą kołem ratunkowym. Z drugiej strony pamiętaj jednak, aby nie przychodzić za wcześnie. Kandydat, który na spotkaniu rekrutacyjnym pojawia się 30 minut przed czasem, wcale nie otrzyma pochwały. To nie szkoła.

Czy wiesz, że stres wzmaga napięcie mięśni? Dlatego w czasie spotkania rekrutacyjnego twój głos może brzmieć nienaturalnie wysoko i drżeć. Zrób wszystko, żeby go obniżyć. Drżeć mogą także twoje dłonie. W takim wypadku pomocny będzie długopis. Pamiętaj jednak, żeby nie bawić się nim w czasie odpowiadania na pytania, bo może to odwracać uwagę od tego co mówisz i działać na twoją niekorzyść.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj