Chinosy – jeśli je polubisz, zapomnisz o jeansach

Spodnie Chinosy

Za granicą spodnie chino cieszą się sporą popularnością wśród osób ceniących sobie styl „smart casual”. Do chinosów coraz chętniej przekonują się także Polacy, choć mimo wszystko na ulicach miast wciąż królują jeansy. Może wkrótce to się zmieni?

Chinosy są wykonane z bawełny. To produkt bardziej elegancki od jeansów i swoim fasonem raczej przypomina spodnie garniturowe. Podobnie jak inne klasyczne elementy mody męskiej chino wywodzą się z wojska. Spodnie te były podstawową częścią stroju amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonowali m.in. na Filipinach. Zastanawiacie się skąd wzięła się nazwa tego produktu? Odpowiedź jest prosta – spodnie najczęściej produkowano Chinach. W języku hiszpańskim słowo chino oznacza właśnie ten kraj.

W popularyzacji tego rodzaju spodni w USA duży wpływ mieli także studenci uczelni zrzeszonych w stowarzyszeniu Ivy League. To oni wykreowali styl „preppy” pochodzący od szkolnego uniformu, który jest dziś naśladowany przez wielu mężczyzn na całym świecie. Jego obowiązkowym elementem, oprócz sportowej marynarki czy koszulki polo, są właśnie chinosy.

Uniwersalność – to znak rozpoznawczy tych materiałowych spodni. Dzięki różnym rodzajom – slim, regular – chino można założyć zarówno do marynarki, jak i kardiganu, a w wielu przypadkach nawet do t-shirtu. Wielką zaletą chinosów jest też bogata kolorystyka. Firmy odzieżowe oferują zarówno bardzo wyraziste, jak i neutralne odcienie.

(Fot. główna – Ben Sherman)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj