Alergiczne wykwity skórne – jak się ich pozbyć?

Alergiczne wykwity skórne.

Gdy pojawia się pokrzywka alergiczna czy alergiczny wyprysk kontaktowy albo nawracają objawy AZS można odpowiednio reagować i niwelować wykwity skórne. Oprócz leków czy odpowiednich kosmetyków można też sięgać po domowe sposoby. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Jak pozbyć się alergicznych wykwitów skórnych domowymi sposobami?

Domowe sposoby w walce z alergią są skuteczne. Pierwszym z nich jest po prostu unikanie kontaktu z alergenami. Po wykonaniu testów alergicznych można dowiedzieć się, które substancje wywołują reakcję alergiczną w postaci skórnych wykwitów. Można wyeliminować z domu materiały wykonane z drażniącego materiału, czy z diety pokarmy wywołujące alergię. Sposobem doraźnym jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach, a także czystości. Ważna jest także higiena osobista i częste prysznice oraz stosowanie substancji emolientowych i humektantowych, które są ważne dla skóry alergicznej. Niektóre zioła także mogą zwalczać alergię, jednak ze stosowaniem naparów trzeba uważać, gdyż w przypadku niektórych osób może występować także alergia na zioła. Na odczyny skórne można stosować przestudzony napar z rumianku czy też skrzypu polnego.

Jakie kosmetyki najlepiej stosować w przypadku występowania alergii skórnych?

Początki alergii objawy nie są jeszcze bardzo uciążliwe. Często pojawia się napięcie skóry, a także jej zaczerwienienie. Potem w przypadku jej skórnej odmiany często dochodzi jeszcze świąd, pieczenie, łuszczenie się skóry, występowanie pęcherzy czy obrzęków. Wtedy konieczne jest już sięgnięcie po odpowiednie środki łagodzące. Na alergie skórne lekarz może przepisać maści z antybiotykiem. Oczywiście w przypadku niewielkiego odczynu alergicznego można sięgnąć po produkty bez recepty zawierające mocznik, panthenol, alantoinę czy też lipidy. Ważne jest działanie nawilżające, natłuszczające, przeciwzapalne, antybakteryjne, a także łagodzące na skórę. Stosowane maści można, a nawet trzeba uzupełnić o odpowiednie kosmetyki. Najlepiej wyeliminować wszystkie, które zawierają składniki komedogenne. Sięgnięcie po produkty hipoalergiczne jest w tym przypadku najlepszym wyborem. Warto wybierać te, które są polecane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Alergologiczne, a w przypadku dzieci Centrum Zdrowia Dziecka czy Instytutu Matki i Dziecka. Takie produkty są na pewno przebadane i bezpieczne w kontakcie z wrażliwą skórą. Dla osób dorosłych, które stosują ich więcej, istotne znaczenie ma każdy składnik stosowanych kosmetyków, począwszy od tych przeznaczonych do oczyszczania skóry, przez te o działaniu nawilżającym i odbudowującym, aż po te o działaniu odżywczym. Należy unikać w kosmetykach przede wszystkim SLS, SLES, innych detergentów czy alkoholu etylowego.

Zabezpieczenie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV ma znaczenie

Często to czynniki zewnętrzne takie jak smog, czy promieniowanie UV mają destrukcyjny wpływ na skórę. Dlatego osoba ze skłonnością do alergii powinna w sposób szczególny dbać o zabezpieczenie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, zarówno wtedy gdy jest w trakcie leczenia wykwitów skórnych, jak i w okresie remisji objawów. Bardzo ważne jest stosowanie kremów czy sprayów do twarzy i ciała z jak najwyższym filtrem SPF, najlepiej SPF 50, który blokuje do 98% szkodliwego promieniowania UVB. Skóra jest w mniejszym stopniu narażona na fotostarzenie i działanie wolnych rodników tlenowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj