Brogsy – poznaj buty, które pokochasz

Brogsy obuwie - czy warto
Fot. Patine.pl (Model Yanko)

To jeden z najbardziej klasycznych typów obuwia. Brogsy są butami, które powinien mieć w szafie każdy mężczyzna, niezależnie od preferowanego stylu.

Na początku przygody z modą męską nie każdy może pozwolić sobie na kupno wielu modeli butów – dobrych jakościowo i urozmaicających stylizacje. Obuwie są jednym z najdroższych elementów ubioru. Tym bardziej, że dobre klasyczne buty najczęściej produkują firmy zagraniczne.

W przypadku, kiedy nasz budżet pozwala początkowo na zakup jednej pary eleganckich butów, dobrym wyborem będą brogsy. Są to półbuty o klasycznej linii z delikatnymi zdobieniami w kształcie rozety na czubku i w formie skrzydełek z dziurkowaniami na cholewce. Można je wykorzystać zarówno w bardzo eleganckich, jak i casualowych stylizacjach. Pasują praktycznie do wszystkiego. Czyste i zadbane zawsze robią świetne wrażenie.

Historia brogsów jest bardzo ciekawa. Ich pierwowzór stworzyli famerzy (XIX w.). Wspomniane wcześniej dziurki miały przyspieszyć wysychanie butów, ponieważ rolnicy pracowali na terenach podmokłych. Z pastwisk brogsy trafiły do środowiska myśliwych. Coraz częściej tego typu buty zakładano również na spacery, dziurki stały się ozdobieniami, do ich produkcji wykorzystywano też lepsze rodzaje materiałów.

Wiele lat później – w XX w. – brogsy stały się obuwiem sportowym wykorzystywanym podczas gry w golfa. Propagował je wówczas m.in. książę Walii Edward VIII, który zakładał te buty zarówno na pole golfowe, jak i na co dzień.

W modzie męskiej wyróżnia się cztery rodzaje brogsów: full-brogues (pełne), semi-brogues (półbrogsy), quarter-brogues (ćwierćbrogsy), longwing brogues.

Obuwie te można uznać za całoroczne. W sezonie wiosenno-letnim wystarczy wybrać brogsy osadzone na cienkiej skórzanej podeszwie. Zimą natomiast można wykorzystać model trzewików za kostkę.

Gdzie kupić brogsy? Duży wybór modeli znajdziemy w szczególności w ofercie brytyjskich marek – np. Crockett & Jones czy Loake.

1 KOMENTARZ

  1. Miałem kiedyś zamszowe Brogsy lubię spodnie np.; lee czyli ubiór retro klasyczny ubieram się po prostu normalnie klasycznie i nie lubię Tatuaży oraz ekstrawagancji czy since nosząc obuwie Classic czuję się jak na filmie retro
    Prawdziwe Brogsy powinny być z Anglii bo ja takie miałem i są tam nie drogie poza tym masz je na 2 – 3 lata ja do Anglii
    nie pojadę nigdy a moje Brogsy już się niestety znosiły i muszę tu ewentualnie wyszukać jakieś Góralskie bo właśnie pewna polska firma produkuje góralskie ale 2 krotnie droższe niż Brytyjskie
    Na razie mnie nie stać i nic się nie zapowiada by było mnie stać to kto wie na razie klepię biedę i brak mi siana no ale pomarzyć chyba można.
    PS Zrozumiałem że to ludzie są inni .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj