Budrysówka – kurtka w brytyjskim stylu

Kurtka budrysówka - opinie
Fot. Gloverall

Nim trafiła do świata mody, była głównym okryciem wierzchnim żołnierzy, którzy służyli m.in. na okrętach podczas I wojny światowej. 

Budrysówka bardzo dobrze chroniła ciało przed złymi warunkami atmosferycznymi – m.in. mroźnym wiatrem. Przede wszystkim dzięki grubej i ściśle tkanej wełnie, a także wysokiej stójce i wyposażeniu w kaptur. Charakterystyczne zapięcia z drewnianych kołków były dla żołnierzy bardzo praktyczne. Można było je łatwo odpiąć nawet w grubych rękawicach. Klasyczna budrysówka w armii była zawsze koloru beżowego.

W modzie codziennej kurtka ta po raz pierwszy pojawiła się po zakończeniu II wojny światowej. Brytyjscy przedsiębiorcy z rodziny Morris wykupili towar z magazynów wojskowych, a następnie sprzedawali je z zyskiem pierwszym klientom. Budrysówka szybko zyskała ogromną popularność. Przede wszystkim dlatego, że jest uniwersalna. Bardzo dobrze wpisuje się w styl półelegancki. Z jednej strony tkanina i długość sprawiają, że przypomina klasyczny płaszcz. Z drugiej natomiast takie detale jak kaptur, kołki czy duże kieszenie upodobniają ją do kurtki. Budrysówka dobrze wygląda w połączeniu z nieformalnym garniturem, zestawem koordynowanym czy kardiganem.

Dziś najbardziej cenionym producentem budrysówek jest firma Gloverall. W Polsce wybrane produkty marki są dostępne m.in. w TK Maxx. Budrysówki Gloverall można też nabyć w sklepach internetowych.

A jeśli interesują Was inne okrycia wierzchnie – zobaczcie artykuł, w którym prezentujemy różne rodzaje płaszczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj