Jak dbać o sneakersy?

Dbanie o obuwie sportowe

Wielbiciele sneakersów kupują nie jedną, a nawet kilka par takich butów rocznie. Zdarzają się tacy, którzy traktują je jak kolekcjonerskie trofea i trzymają na półce. Inni z kolei chodzą w nich tak namiętnie, że prędko muszą się z nimi pożegnać. Chcąc jednocześnie cieszyć się wygodą sneakersów i ich wyglądem, powinniśmy dobrze o nie dbać. Jakie są złote zasady pielęgnacji ukochanych butów?

Jak czyścić sneakersy?

Przecieranie sneakersów mokrą ścierką nie powinno im zaszkodzić, ale niejednokrotnie to za mało, aby pozbyć się uporczywego brudu. Dlatego warto sięgnąć po silniejsze środki. Trzeba jednak koniecznie pamiętać, by nie używać do czyszczenia mocnych chemikaliów. Należy sięgnąć po dedykowane do pielęgnacji butów preparaty. Powinniśmy zdecydować się na taki, który odpowiada materiałowi, z jakiego wykonane są nasze sneakersy – innego użyjemy do skóry, innego do tekstyliów.

Bardziej problematyczne w czyszeniu jest obuwie z wszelkiego rodzaju siateczek. Tu szmatka i zwykły preparat nie wystarczą. Przydadzą się delikatne szczoteczki, które wywabią brud spomiędzy włókien cholewki, lecz nie zmechacą materiału – trzeba dopilnować, by ich włosie nie było zbyt twarde. Nie należy ryzykować prania sneakersów w pralkach. Klej może puścić, rozwarstwiając buty, cholewki mogą się skurczyć, materiał zafarbować. Do prania nadają się wyłącznie sznurówki, choć lepsze rezultaty da solidne czyszczenie ich ręcznie przy użyciu proszku do białych tkanin.

Jak czyścić sneakersy

 

Jak dbać o sneakersy – profilaktyka

O czyszczeniu zabrudzonych butów warto pomyśleć zawczasu. Choćbyśmy ubierali je tylko w słoneczną pogodę i rzadko kiedy nosili je poza wnętrzami, przyjdzie czas na ich przemycie. Znacznie łatwiej będzie nam tego dokonać, jeśli sneakersy zostały wcześniej odpowiednio zaimpregnowane. Użycie dobrego środka na nowej parze butów nie tylko ułatwi późniejsze czyszczenie dzięki ochronnej warstwie, ale i w miarę możliwości zabezpieczy je przed przemakaniem i wilgocią.

Najtrudniej utrzymać w dobrym stanie sneakersy skórzane. Skóra cholewki powinna być regularnie pielęgnowana i odżywiana. Posłużą nam do tego odpowiednie kremy, które pozytywnie wpłyną na jej miękkość i elastyczność. Tak traktowana skóra wytrzyma na sneakersach znacznie dłużej niż zaniedbana.

Zdarza się, że nawet jeśli dbamy o nasze sneakersy i utrzymujemy je w czystości, pojawiają się na nich nieestetyczne zagniecenia. Problem ten dotyczy przede wszystkim butów skórzanych. Prostym sposobem na uniknięcie tej przykrości jest zastosowanie prawideł do obuwia.

Im lepiej będziemy pielęgnować nasze sneakersy, tym dłużej nam one posłużą. Największy wybór butów typu sneakers można znaleźć w internetowym sklepie SneakerStudio.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj