Kuba — ojczyzna rumu, salsy i cygar. Hawana to legendarna stolica Kuby, z wyjątkowymi zabytkami i oryginalnymi zakątkami. O czym warto wiedzieć, decydując się na wycieczkę na Kubę?
Przed wyjazdem warto dowiedzieć się nieco o miejscu, do którego się wybieramy. Oto podstawowe informacje, które pozwolą ci spędzić idealny czas na Kubie — bez stresu i przykrych niespodzianek. Wiedzieliście, że na Kubie obowiązują dwie waluty, przed wyjazdem należy wyrobić Kartę Turysty, a posiłki wato spożywać w restauracjach dla lokalnych mieszkańców?
CUP I CUC
Na Kubie obowiązują dwie waluty. Pierwszą z nich jest kubańskie peso, czyli CUP, drugą CUC – kubańskie peso konwertybilne. Tym samym Kuba jest jednym w nielicznych krajów na całym świecie, gdzie jeszcze Bank Narodowy wypuszcza na rynek dwie waluty. CUP traktowane jest jako krajowa waluta, za to CUC wykorzystywana jest głównie przez turystów. Za CUP kupimy na Kubie jedzenie z tanich restauracji, a z CUC dostaniemy wszystko inne.
Karta turysty
Wyjazd na Kubę wiąże się w wyrobieniem Karty Turysty. Możemy wyrobić ją w Ambasadzie Kuby, która mieści się na Domaniewskiej 34a w Warszawie, a także za pośrednictwem strony: La Compania Cubana. Posiadacz Karty Turysty ma możliwość jednokrotnego wyjazdu na Kubę i pobytu do miesiąca. Koszt wyrobienia karty to koło 150 zł.
Jedzenie
Podróżnicy polecają stołowanie się w restauracjach, w których jadają rodowici mieszkańcy. Z dwóch powodów: jedzenie jest tam smaczniejsze, a do tego takie wyjście generuje same oszczędności, bo zapłacimy w walucie mieszkańców, czyli CUP.
Kiedy wybrać się na Kubę?
Przy planowaniu zagranicznych wakacji, sprawdźmy, w jakich miesiącach najlepiej wybrać się do upatrzonego miejsca! Turyści polecają wybrać się na Kubę od listopada do kwietnia, gdy trwa pora sucha, choć czasem mogą się zdarzać ulewy. Dobrym okresem na wycieczkę jest także wrzesień i październik, gdy w Polsce kończą się wakacje, a na Kubie nadal jest pięknie!
Hawana — najważniejsze atrakcje
W kubańskiej Hawanie można nie tylko potańczyć rumbę, czy salsę na ulicy, ale także obejrzeć wyjątkowe zabytki przechadzając się klimatycznymi uliczkami.
Starówka
Starówka to podstawowe miejsce w Hawanie, które musimy odwiedzić. To w jej rejonie istnieje mnogość zabytków, przy czym już sama starówka została wpisana na listę UNESCO. W okolicach starówki warto zobaczyć plac Plaza de Armas, który czaruje nie tylko pałacami, ale i barokową świątynią z XIX wieku. Kolejnymi zabytkowymi placami są Plaza de San Francisco i Plaza de la Catedral. W bliskim ich sąsiedztwie znajduje się także Muzeum Przyrodnicze.
Park Centralny
Nieopodal Starówki znajduje się Park Centralny, w którym dostrzeżemy replikę znanej budowli — Kapitolu. Co więcej, park otoczony jest pięknymi budynkami, w tym teatrami, muzeami i oczywiście wytwórniami cygar!
Wytwórnie cygar
Nie da się ukryć, że wielu z nas Kuba kojarzy się głównie z cygarami. Tym samym będąc w jej stolicy, warto zerknąć do wytwórni tego luksusowego wyrobu tytoniowego. Zamiast nudnych folderów, obejrzymy w tym miejscu, jak krok po kroku robi się słynne cygara.
Ernest Hemingway
Osobą silnie związaną z Kubą był pisarz Ernest Hemingway. Wielbiciele literatury, którzy pojawią się w Hawanie, powinni zboczyć do hotelu Ambos Mundos i zobaczyć pokój 511, w którym zatrzymał się pisarz. Obecnie w tym miejscu znajduje się specjalne minimuzeum poświęcone w całości pisarzowi.
Malecon
To kolejny punkt obowiązkowy wycieczki. Malecon jest kilkukilometrową nadmorską promenadą, która oczaruje wyjątkowym widokiem na ocean. Jak, to w takich miejscach bywa — na promenadzie zazwyczaj jest bardzo tłoczno, bo stała się ona popularnym miejscem spotkań towarzyskich mieszkańców.
Hawana to wyjątkowe miejsce na wycieczkę. Historia i klimat tego miejsca zauroczy każdego, kto kocha zabytki, literaturę, taniec, rum i oczywiście cygara!