Jakie są różnice między fajkami do snorkelingu?

Fajka do snorkelingu

Snorkeling to forma wodnej rekreacji dla każdego. Dzięki niemu można podziwiać podwodny świat złożony z raf koralowych, ciekawych gatunków ryb i innych organizmów morskich. Wystarczy skompletować wyposażenie ABC, a więc maskę, rurkę oraz płetwy. To absolutna podstawa, która pozwala na cieszenie się aktywnością w słoneczny dzień. Czym jednak kierować się podczas wyboru fajki? Na które aspekty warto w szczególności zwracać uwagę?

Niezbędne wyposażenie do uprawiania snorkelingu

Snorkeling to zdecydowanie łagodniejsza forma nurkowania, która pozwala na obserwację życia pod wodą. Uprawia się go zazwyczaj w miejscach, gdzie jest rafa koralowa lub znajdują się siedliska zwierząt morskich. To także popularna rozrywka wakacyjna, oferowana głównie w Egipcie, Chorwacji i Turcji.

Warto zacząć swoją przygodę ze snorkelingiem w każdym wieku. To forma aktywności fizycznej, która dostarcza sporo zabawy i poprawia kondycję fizyczną. Należy pamiętać, że nie trzeba się w pełni zanurzać, ale płynąć tuż pod taflą wody. Maska zakładana na oczy chroni wzrok, a fajka sprawia, że nie trzeba się co chwilę wynurzać na powierzchnię, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Płetwy i elementy neoprenowe znacząco ułatwiają natomiast poruszanie się w wodzie.

Fajki do snorkelingu – czym się różnią?

Fajka wydłuża czas pozostawania pod wodą. Na rynku znajduje się wiele modeli do snorkelingu, dopasowanych do możliwości danej osoby. Podstawowym elementem zawsze jest jednak rurka zakończona ustnikiem. Umieszcza się go w ustach, co pozwala na bezpośrednie czerpanie powietrza. Przyjmuje się, że optymalna długość tego akcesorium powinna mieć ok. 30-35 cm przy średnicy ok. 2,5 cm.

Fajki do snorkelingu różnią się przede wszystkim długością. To od tego parametru zależy opór oddychania w trakcie pływania. Eksperci radzą, że co do zasady nie powinna wystawać więcej niż 5-8 cm nad głową. W przeciwnym razie opór byłby zbyt duży, co znacznie obniżyłoby komfort przebywania pod wodą. Kształt ustnika dobierany jest natomiast indywidualnie.

Jak wybrać odpowiedni model?

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na występowanie dolnego zaworu zwrotnego. Dzięki niemu łatwiej usuwać wodę z fajki, co znacząco podwyższa bezpieczeństwo i komfort snorkelingu, w szczególności z perspektywy osób początkujących. Bardziej nowoczesne modele wyposażone są w zawory labiryntowe. Ich zadaniem jest zapobiegnięcie przedstawiania się wody do środka. Ewentualne zaczepy pozwalają na przymocowanie jej do maski.

Wybór fajki jest bardzo istotny, gdyż pozwala na swobodne przemieszczanie się pod wodą. Dzięki temu znacząco wydłuża się czas eksplorowania podwodnego świata. Warto zdecydować się również na dodatkowe elementy odblaskowe. Te informują innych o naszej obecności w wodzie. Niektóre modele wykonywane są z materiału o jaskrawym kolorze z tego samego powodu. Fajka to obowiązkowy element w przypadku osób, które chcą również udoskonalić umiejętności w zakresie ruchów podwodnych. Dzięki niej wykonywanie manewrów jest po prostu łatwiejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj