Letnie podróże a bezpieczeństwo – 5 rzeczy, o których MUSISZ pamiętać przed wyjazdem

Rzeczy, które należy sprawdzić przed podróżą.
Fot. Adobe Stock

Gdy szykujemy się do wyjazdu na wczasy, myślami już jesteśmy na piaszczystej plaży, przy jeziorze lub pokonujemy kolejne szczyty w górach. Nieważne, dokąd wyjeżdżamy na wakacje samochodem – zawsze trzeba pamiętać o kilku kluczowych aspektach, które należy sprawdzić przed podróżą. Sprawdź 5 najważniejszych rzeczy, które musisz mieć pod kontrolą!

1. Wymień płyny eksploatacyjne w samochodzie

Przygotowania do każdego dłuższego wyjazdu warto zacząć od sprawdzenia poziomu płynów eksploatacyjnych. Szczególnie ważne są:

  • olej silnikowy,
  • płyn hamulcowy,
  • olej do skrzyni biegów,
  • płyn do chłodnicy.

Jeżeli którykolwiek nie był wymieniany od dłuższego czasu, lepiej oddać auto do serwisu na wymianę i uzupełnienie płynów. Pod względem użytkowym z pewnością warto też zweryfikować stan płynu do spryskiwaczy i czynnika chłodzącego w klimatyzacji.

2. Sprawdź stan opon i felg

Opony i felgi to podstawa bezpiecznej podróży. Koniecznie upewnij się, czy masz założone opony letnie i jaki jest ich stan. W przypadku startych opon nie ma sensu ryzykować – lepiej będzie kupić nowe.

3. Skontroluj światła do jazdy dziennej i nocnej

Światła do jazdy dziennej i nocnej muszą być bez skazy. Jakakolwiek usterka reflektora nie tylko będzie skutkowała wysokim mandatem, ale także ryzykiem spowodowania kolizji. Ewentualna wymiana żarówek na szczęście nie jest skomplikowanym ani bardzo kosztownym procesem. Dobre światła do jazdy dziennej to podstawa poruszania się po drogach!

4. Nie przeciążaj bagażnika

O bezpieczeństwo w trakcie podróży trzeba też zadbać w trakcie pakowania bagażu. Nadmierne przeciążenie samochodu może wpływać niekorzystnie na trakcję pojazdu, sterowanie i hamowanie. Pod tym względem wiele zależy od parametrów samochodu, w tym osi, na której znajduje się napęd. Przeciążenie bagażnika może też wpływać na intensywniejszą eksploatację opon. Tym bardziej ważne jest sprawdzenie ciśnienia w oponach.

5. Miej ze sobą potrzebny sprzęt i apteczkę

Ostatni punkt wydaje się najbardziej oczywisty, a jednak w ferworze przygotowań do wakacyjnego wyjazdu wielu kierowców o nim zapomina. Przed przekręceniem kluczyka w stacyjce upewnijmy się, czy w aucie znajduje się kompletnie wyposażona apteczka medyczna. Warto zabrać też ze sobą podstawowe narzędzia, umożliwiające wymianę koła, żarówki i wykonanie innych drobnych napraw samodzielnie.

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj