Mieszkaniowe perypetie, czyli o co pytać dewelopera przed zakupem?

Jakie pytania zadać deweloperowi?

Zakup domu czy mieszkania często wiąże się z ogromnym stresem i niepewnością. Dla większości z nas taki wydatek jest dużym obciążeniem. Nic więc dziwnego, że chcemy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw – zanim podpiszemy umowę z deweloperem. Żeby o niczym nie zapomnieć, trzeba się dobrze przygotować. Oto najważniejsze pytania, które warto zadać.

Prospekt na początek

Zanim podpiszemy umowę, zapytajmy dewelopera o prospekt informacyjny, czyli dokument, który powinien być dołączony do umowy i udostępniony nam do wglądu. Znajdziemy tam ważne z punktu widzenia inwestora informacje, m.in. na temat praw do nieruchomości, pozwolenia na budowę, harmonogramu i terminów, zasad dotyczących ceny. Zapoznanie się z prospektem to najłatwiejszy sposób na dokładne przeanalizowanie wszystkich informacji dotyczących mieszkania. Co ważne, w dokumencie tym zawarto też dane dotyczące środków ochrony nabywcy. Niezależnie od tego, czy szukamy nowych inwestycji na Woli w Warszawie, czy kawalerki w Ciechanowie – prospekt jest pierwszym krokiem do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat mieszkania.

Materiały budowlane

Dobrą praktyką jest też dopytanie o materiały, które są wykorzystywane do budowy obiektu. Pytajmy o:

  • energooszczędność;
  • jakość;
  • właściwości izolacyjne.

Warto wiedzieć, czy deweloper wykorzystuje nowoczesne technologie i czy dba o ekologię. Nowoczesne budynki coraz częściej wyposażone są w fotowoltaikę, pompę ciepła czy specjalne materiały izolacyjne, które zmniejszają ryzyko wychładzania się budynku.

Warto zapytać również o poprzednie realizacje i zapoznać się z materiałami, z których powstały inne budynki danej firmy deweloperskiej.

Terminy – poznaj harmonogram

To, na czym zależy większości inwestorów, to terminowość firmy, która realizuje budowę. Zapoznajmy się więc dokładnie z harmonogramem inwestycji – kiedy budynki mają być oddane mieszkańcom, w jakim standardzie i wykończeniu. Trzeba wiedzieć, jak długo przyjdzie nam czekać na wymarzone lokum. Warto pamiętać, że nawet po zakończeniu budowy czekają nas jeszcze prawne formalności, które czasami trwają nawet kilka miesięcy.

Cena – ile to kosztuje?

Oczywiście jedną z najistotniejszych kwestii, które należy omówić, jest cena mieszkania. Dowiedzmy się, jak konkretnie będą kształtować się ceny za metr kwadratowy i ile docelowo będzie kosztować sam lokal. Warto też dopytać o cenę komórki lokatorskiej, miejsca parkingowego w hali lub na zewnątrz. Tak, by żadne dodatkowe koszty nas nie zaskoczyły.

Dowiedzmy się również, czy istnieje możliwość negocjacji ceny. Każdy – nawet z pozoru niewielki upust – może znacząco wpłynąć na końcową cenę mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj