Na co pomaga zielona herbata?

Czy zielona herbata jest zdrowa?

Picie zielonej herbaty od dawna cieszy się ogromną popularnością. Ten specyficzny rodzaj herbaty wykazuje bowiem szereg właściwości zdrowotnych. Na co dokładnie pomaga zielona herbata? Co warto o niej wiedzieć? Przeczytaj.

Najważniejsze składniki odżywcze zielonej herbaty

Lubisz pić zieloną herbatę? Powinieneś więc dowiedzieć się, skąd wynika jej fenomen. Zielona herbata jest pyszna, jest również cennym źródłem składników odżywczych, takich jak polifenole, np. katechiny. Wykazują one dość silne właściwości przeciwutleniające. Katechiny w herbacie spowalniają m.in. procesy starzenia się organizmu. Warto dodać, że w zielonej herbacie jest też kofeina. Na niektórych picie jej zadziała więc jak delikatny stymulant, pobudzając do pracy.

Udowodniono naukowo, że katechiny w zielonej herbacie neutralizują działanie wolnych rodników w organizmie. Dzięki temu chronią komórki przed uszkodzeniem. Picie zielonej herbaty może więc zapobiegać niektórym chorobom, takim jak choroby serca. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia nowotworów. Liczne badania naukowe potwierdziły, że picie zielonej herbaty poprawia także funkcje poznawcze, a więc wspiera zdrowie mózgu.

Zielona herbata a zdrowy styl życia

Systematyczne picie zielonej herbaty może stać się częścią zrównoważonego, zdrowego stylu życia. Poza właściwościami przeciwutleniającymi zielona herbata ma też inne zalety. Dzięki zawartym w niej składnikom może wspierać zdrowe odchudzanie, zwiększając tempo przemiany materii. Wpływa również na poprawę funkcji metabolicznych. Właśnie dlatego wiele osób stosuje zieloną herbatę jako środek pomocniczy w trakcie redukcji wagi.

Picie zielonej herbaty może też korzystnie wpłynąć m.in. na zdrowie jamy ustnej. Dzięki swoim specyficznym właściwościom skutecznie hamuje rozwijanie się i wzrost bakterii powodujących m.in. próchnicę. Systematyczne picie zielonej herbaty skutecznie pomaga utrzymywać zdrowe dziąsła. Zapobiega również powstawaniu wielu chorób jamy ustnej.

O czym jeszcze pamiętać, pijąc zieloną herbatę?

Jeśli chcesz czerpać jak najwięcej korzyści zdrowotnych związanych z piciem zielonej herbaty, powinieneś nauczyć się ją prawidłowo parzyć. Zaleca się pić świeżo parzoną herbatę, bo ma więcej wartościowych składników i witamin niż np. gotowe herbaty w sklepie. Nie zapominaj również o tym, aby nie pić jej zbyt wiele. W zielonej herbacie jest sporo kofeiny, dlatego jej spożywanie w nadmiernej ilości może powodować niepożądane skutki uboczne. Staraj się dawkować picie herbaty.

Jak można zauważyć, zielona herbata to bardzo smaczny i zdrowy napój. Pomaga na wiele problemów zdrowotnych, m.in. choroby serca, zębów i dziąseł. Jeśli będziesz regularnie ją pić, zadbasz o swoje zdrowie i lepszą kondycję organizmu. Nie zapominaj jednak o zachowaniu umiaru w ilości spożywanej herbaty. Przed włączeniem jej do diety, omów to ze swoim lekarzem. Zwłaszcza jeśli Twój organizm nie toleruje kofeiny lub gdy przyjmujesz konkretne leki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że picie zielonej herbaty w żaden sposób ci nie zaszkodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj