Numizmatyka – czym jest i skąd jej popularność?

Numizmatya

Nawet osoby niezwiązane z kolekcjonowaniem monet zdają sobie sprawę z tego, że niektóre z ich egzemplarzy są wiele warte. Numizmatyka jest nauką pomocniczą historii, zajmuje się badaniem monet, banknotów oraz innych środków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym i technicznym.

Jak wycenia się monety?

Zacznijmy może od tego, w jaki sposób wycenia się monety. Łatwo domyślić się, że nie jest to zadanie proste, szczególnie jeśli nasza wiedza na ten temat jest niewielka. Warto jednak zagłębić się choć odrobinę w numizmatykę, ponieważ każdy kolekcjoner monet potwierdzi, jak fascynująca jest to dziedzina.

Dużym zainteresowaniem cieszą się monety rocznicowe (okolicznościowe). Wykonuje się je z powodu konkretnej okazji. Może być to rocznica chrztu Polski, wygrania przez polską reprezentację mistrzostw świata (obyśmy się kiedyś doczekali!) czy rocznicy śmierci Jana Pawła II. Takie monety są bardzo wartościowym prezentem. Są one przeważnie wydawane w mniejszym nakładzie i ze względu na specjalną okazję. Dlatego też mają one ekskluzywny charakter, dzięki czemu mogą oddać charakter danej uroczystości.

Następnie musimy ustalić wartość takiej monety. Tutaj dużą rolę odgrywać będzie jej historia, stan, poziom zapotrzebowania na nią czy stopień rzadkości. Jeśli na rynku znajdują się miliony egzemplarzy danej monety, to oczywistym jest, że jej wartość będzie niska. Jeśli natomiast danego egzemplarza wybito jedynie kilka sztuk (na przykład w ramach monet próbnych), to wartość takich monet może być naprawdę wysoka.

Wspomnijmy może jeszcze o pewnych symbolach: UNC, AU, XF, VF, F, VG, G, AG, FA, PR. UNC oznacza, że moneta jest w stanie idealnym, natomiast kolejne oznaczenia oznaczają coraz gorszy stan monety. PR to mocno zniszczony egzemplarz, którego wartość będzie z tego powodu odpowiednio niższa. Jest to jedna z najczęściej używanych skali podczas oceniania numizmatyków.

Skąd popularność numizmatyki?

Wielu z nas lubi coś kolekcjonować. Dawniej dużą popularnością cieszyło się zbieranie znaczków, zresztą niektórzy robią to aż po dziś dzień. Natomiast nie ma co ukrywać, kolekcjonowanie monet stało się w ostatnich latach bardziej popularne. Hobbyści przyznają, że jest to pasjonujące zajęcie, ponieważ jest w nim mocne zacięcie historyczne. Za każdą monetą kryje się opowieść, w której zawiera się przeszłość naszego świata.

Można powiedzieć, że zbieranie monet jest właśnie swego rodzaju kolekcjonowaniem historii. W dodatku nie bez znaczenia jest również to, że jest to pasja, którą łatwo się zarazić, ale i po prostu szybko rozpocząć tworzenie swojej kolekcji. Możemy na przykład wejść na stronę https://numizmatyki.pl/ i przyjrzeć się ofercie. Z pewnością szybko dostrzeżemy monety, które wydadzą się nam interesujące i na których mamy szansę w przyszłości zarobić.

Gdy już rozpoczniemy kolekcjonowanie monet, z pewnością błyskawicznie odkryjemy, jaką przyjemność sprawia wieczorne oglądanie zgromadzonych przez nas egzemplarzy. Jest to zajęcie, które polecamy każdemu miłośnikowi historii. Poznawanie wydarzeń towarzyszących wybiciu danego egzemplarza jest naprawdę fascynujące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj