Oszczędności na wakacjach? Tak – z wymianą walut online!

Wymiana walut za granicą

Wakacje kojarzą się z luzem, beztroską i bardziej rozrzutnością niż oszczędzaniem. To ostatnie skojarzenie, jakiego byśmy sobie życzyli, snując piękne marzenia o pobycie choćby przez krótki czas w luksusowym hotelu, korzystaniu z uroków miejscowych ośrodków SPA czy kosztowania smakołyków na tropikalnych plażach. Także będąc na nartach w Alpach czy na lodowcu w Norwegii nie mamy zbytniej ochoty, by myśleć, czy stać nas na jeszcze jeden przejazd na ośnieżonym stoku, wypicie gorącej kawy pięć razy droższej na szczycie góry niż w knajpce u podnóża szczytu lub czy wystarczy nam kasy na wycieczkę rejsową statkiem po okolicy, w której już jesteśmy i pewnie drugi raz nieprędko wrócimy… Chcemy mieć tyle, aby nam starczyło na co dusza zapragnie. Czasami, aby spełnić to marzenie, warto być sprytnym użytkownikiem swojego banku.

Oszczędzasz czas – zyskujesz pieniądze

Nie tak dawno podczas wyjazdów zagranicznych sporym udogodnieniem było to, że zamiast wyjeżdżać z Polski z portfelem banknotów w obcej walucie, mogliśmy korzystać na urlopach w różnych zakątkach świata z bankomatów. Nie czarujmy się jednak – te bankomaty nie były wszędzie. Tylko tam, gdzie miejscowi zadbali o odpowiednie cywilizacyjne zaplecze turystyczne. Była ich ograniczona ilość.

Kiedy jednak zapanowała era Internetu, a potęga wi-fi zaczęła czynić przepływ informacji, także bankowych, bardziej płynnym i powszechnie dostępnym, już tylko od sprytnych użytkowników kantorów online zależało, gdzie i kiedy mają życzenie wypłacić potrzebną sumę pieniędzy i w jakiej walucie. Do tego, by wymienić pieniądze w walucie danego kraju, w którym jesteśmy na wakacjach, dziś wystarczy jedynie smartfon, z którego przez Internet połączymy się ze swoim bankiem. Może to być też laptop lub tablet. Wystarczy zainstalowana wygodna aplikacja, która dzięki kilku kliknięciom zaspokaja jedną z naszych najważniejszych potrzeb urlopowych – dostępność finansów od ręki. A to wszystko w krótkim czasie, więc przy okazji oszczędzasz na czasie i wydawaniu pieniędzy na dojazd do miejsca, gdzie znajdowałby się tradycyjny, stacjonarny kantor wymiany walut.

Najpierw dobrze wybierz bank

O tym trzeba zdecydować jeszcze przed wyjazdem na wakacje. Dlatego warto sprawdzić, które placówki bankowe oferują jakie usługi oraz czy proponują jakieś szczególne udogodnienia. Wybierając Alior Bank, dla przykładu, można wypełnić przez Internet wstępną część rejestracji na podanej już wcześniej stronie, a potem pojawić się w oddziale, by dokończyć formalności z założeniem konta walutowego.

Będąc już w posiadaniu odpowiedniej karty, można zakupić jedną z dostępnych w Aliorze walut. Chociaż dobrze zaopatrzyć się w część gotówki już w Polsce, bo wybierając środki za granicą obowiązuje nieduża, ale jednak opłata 5 zł za operację. W ofercie tego banku oferowane są tzw. karty walutowe, których zaletą jest możliwość przechowywania i korzystania ze środków w walutach EUR, CHF, GBP czy USD. Wszystko co potem, może już toczyć się przez Internet. Można sprawdzać stan konta takiej karty i śledzić historię transakcji.

Taka wiedza o odpowiednich produktach bankowych w dobrych bankach jest kluczowa dla naszej kieszeni. Bo nie każdy zdaje sobie sprawę, zwłaszcza pod wpływem wakacyjnych emocji, czasami też wyjazdu na takie po raz pierwszy w życiu, że używanie zwykłej karty może nas niepostrzeżenie pozbawić sporej sumy pieniędzy. W niektórych krajach, może dochodzić do dwukrotnego przewalutowania ze złotówek na walutę uniwersalną, jak dolary czy euro, a dopiero później raz jeszcze na walutę danego kraju.

Spread … i wszystko jasne

Spread to termin oznaczający rozkład lub inaczej rozpiętość. To wielkość określająca różnicę pomiędzy ceną kupna waluty i jej sprzedażą. Obecnie coraz więcej banków oferuje tego typu informację na swojej swoich stronach internetowych, tak by klienci i nie-klienci mogli szybko do nich dotrzeć, uzyskując wiarygodną, szybką i wyczerpującą informację. Alior Bank ma tabelę bieżących kursów walut aktualizowanych w czasie rzeczywistym, z uwzględnieniem spreadu (https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-informacje/informacje/kursy-walut.html). Pokazuje ona pozycje walut na wykresach w ujęciu ostatniego dnia, tygodnia, miesiąca, połowy lub całego roku – dla zobrazowania dynamiki rynkowej danej waluty.

W opinii internautów, śledzących na co dzień kursy, to właśnie Alior Bank ma aż 10-krotnie mniejszy spread w stosunku do konkurencji. Jak ważne jest to przy podejmowaniu zarówno mniejszych, ale zwłaszcza większych kwot za granicą, świadczy już ta 10-krotna skala. Kantor online jest niewątpliwie najwygodniejszym sposobem na dokonanie wymiany waluty, bez względu na to w jakiej głuszy jesteśmy. Pod warunkiem jednak, że mamy dostęp do Internetu. Zawsze warto być sprytnym i odpowiednio wcześniej wyposażyć się w wiedzę, z której usługi bankowej skorzystać, by odbyło się to dla nas z korzyścią.

Zakupy i rachunki z kartą walutową

Oprócz wypoczynku na wakacjach jedną z większych przyjemności są zakupy. Z najdalszych zakątków świata lubimy przywozić pamiątki. Czasami wpadnie w oko jakiś fajny ciuch czy nowinki technologiczne w korzystnych cenach. Wtedy przydaje się karta walutowa, którą banki wydają chętnie do założonych u nich rachunków. W najpopularniejszych walutach zwykle można zamówić kartę debetową.

We wspomnianym już wcześniej Alior Banku są one oferowane bez opłat. Karty walutowe dają możliwości płacenia bezpośredniego, ale można nimi regulować płatności także przez Internet. Karty w tym banku różnią się kolorystycznie w zależności od tego, czy rachunek prowadzony jest w EUR, USD czy GBP, w związku z czym są łatwo rozpoznawalne. W dodatku, używanie karty jest bezpłatne jeżeli w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od dnia wydania dokonamy dowolnej operacji z użyciem karty. Dlatego warto o wyrobieniu takiej karty pomyśleć w odpowiednim terminie. Ostatecznie będąc za granicą, możemy też dzięki karcie wypłacić gotówkę bez dodatkowych kosztów przewalutowania i z głową, ale też przyjemnością gospodarować swoimi wakacyjnymi wydatkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj