Parasol – nie tylko kobiecy dodatek. Jaki wybrać?

Jaki męski parasol kupić?
Fot. Doppler

Początkowo miał chronić przede wszystkim przed słońcem. Dziś parasol pełni rolę przeciwdeszczową i niesłusznie niektórzy mężczyźni rezygnują z tego dodatku, który może być bardzo stylowy.

Nazwa parasol jest zapożyczona z języka włoskiego, gdzie oznacza dosłownie „ochronę przeciw słońcu”. W starożytnym Egipcie był on dodatkiem dostępnym wyłącznie dla osób dobrze urodzonych i majętnych. W Europie parasol pojawił się w XVII wieku m.in. we Włoszech. Był wówczas dobrem luksusowym. Zazwczyaj wykonywano go z jedwabiu i bogato ozdabiano. Uchwyt parasola wykonywano natomiast z kości słoniowej lub złota.

W XVIII wieku rozpoczęto produkcję parasola we Francji i Wielkiej Brytanii. Dodatek ten stracił wówczas swój luksusowy charakter i coraz częściej widywano go na ulicach miast. Początkowo używały go głównie kobiety, mężczyźni uważali parasol za typowo damski dodatek. W tym samym czasie zmieniła się funkcja parasola – teraz przyrząd ten miał chronić głównie przed słońcem. Na przestrzeni lat to się stopniwo zmieniało i część mężczyzn przekonywało się do parasola. Jednak nie wszędzie.

Złośliwi powiedzą, że jeśli chodzi o podejście do parasola – Polacy cofnęli się o wiele lat. Parasol – coraz częściej zwany parasolką – jest uznawany przez mężczyzn jako dodatek kobiecy. Wpływa na to m.in. rozwijanie przez producentów odzieży nieprzemakalnej, stosowanie kapturów (i to nawet w hybrydach przypominających płaszcze), rozwój transportu. Mimo wszystko takie myślenie jest błędne. Prawdziwy gentelmen powinien zaopatrzyć się w stylowy parasol i być przygotowany na zmienne warunki pogodowe, a nie w przypadku deszczu chować się z partnerką pod rozmaitymi „daszkami”. Takie przygody pozostawmy nastolatkom.

Jaki zatem parasol wybrać? Najbardziej elegancką propozycją będzie tzw. parasol laska. Ma on rozkładaną czaszę i stylowy np. drewniany uchwyt, który nie zmienia swojej długości. Tego typu parasol jest stabilny i nie odkształca się przy dużym wietrze. Dobrej jakości parasole kosztują od 150-250 zł. Firmy, które specjalizują się w ich produkcji to m.in. Doppler, Kobold czy Hanos.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo ciekawą ofertę mają też Polscy producenci F.P. Parasol z Częstochowy i ,,HaMar” z Krakowa. W hamar można wybrać nie tylko model ale indywidualnie kolor poszycia i rodzaj rączki. Bardzo solidne wyroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj