Porównanie butów górskich – które z nich są właściwe dla Ciebie?

Buty górskie
Jakie buty górskie warto wybrać?

Jesteś miłośnikiem górskich wędrówek i nadszedł czas na zakup butów? Na półkach sklepowych piętrzą się sztuki o rożnych kolorach i krojach, a ceny wahają się już od kilkudziesięciu złotych aż do paru tysięcy. Wybór odpowiedniego obuwia górskiego to nie takie proste zadanie. W końcu buty trekkingowe to najważniejszy atrybut każdego piechura. Wysokie czy niskie? Jaka podeszwa? Jaki typ? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Jakie powinny być buty trekkingowe?

Buty trekkingowe muszą sprawdzić się w ciężkich warunkach na szlaku i muszą spełnić wiele warunków. Ich zadaniem jest nie tylko chronić naszą stopę przed podłożem, ale również stabilizacja stawu skokowego, ochrona przed warunkami atmosferycznymi, amortyzacja wstrząsów, zapobieganie poceniu się stopy przy jednoczesnej wodoodporności. W skrócie dobre buty powinny być wygodne, porządnie zrobione, wytrzymałe. Czy to wszystko może zapewnić nam jedna para butów? Ciężko o but dobry do wszystkiego, przede wszystkim przed zakupem warto zastanowić się jakie przeznaczenie będą miały nasze „treki”. Producenci proponują nam wiele butów różnego typu w zależności od stopnia zaawansowania turysty, rodzaju gór, pory roku użytkowania itd. Zobacz buty trekkingowe męskie i wybierz model dla siebie.

Buty typu all-terrain- na mniejsze wycieczki

Wbrew nazwie nie są to buty które nadają się na każdy teren. Buty trekkingowe o typie „all-terain” to wariant, który sprawdzi się raczej na dłuższe spacery, wędrówki po lasach, dolinach oraz na szlaki w górach niskich. Charakteryzują się tym, że zwykle są niskie, sięgają przed kostkę i są zbudowane z lekkich materiałów. Dzięki odkrytej kostce, umożliwiają pełen ruch w stawie skokowym co sprawia, że będą nadawać się również do nordic walkingu. Nie sprawdzą się jednak do turystyki w wyższych partiach gór, gdzie stabilizacja jest pożądaną cechą butów.

Obuwie trekkingowe typu hiking – czym się charakteryzuje?

Buty trekkingowe typu hiking są przeznaczone do wędrówek po wyższych pasmach gór. Charakteryzują się wysoką cholewką, sięgającą zwykle nad kostkę, zapewniającą stabilizację podczas chodzenia i zapobiegającą skręceniu stawu skokowego. Zbudowane są zwykle z lekkich materiałów, często możemy znaleźć je w wariantach z wodoodporną membraną chroniącą przed deszczem i wilgocią. Są jednak z reguły lżejsze niż typowe buty wysokogórskie, co sprawia, że są dobrym wariantem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z górami i planujących wycieczki w okresie od wiosennego do jesiennego. Jeśli to opis butów dla Ciebie, znajdź buty trekkingowe męskie w typie hiking na przykład w znanym i cenionym sklepie Jack Wolfskin.

Buty wysokogórskie – czy będą dla Ciebie?

Wariant dla doświadczonych miłośników gór i zaawansowanych turystów. Buty wysokogórskie nadają się zarówno na ekspedycje w górach wysokich oraz do chodzenia po górach zimą. Twarda podeszwa pozwala na przypięcie raków do chodzenia po oblodzonych szlakach, gruba wysoka cholewka chroni kostkę na nierównym terenie, a specjalne technologie i membrany wodoodporne i ocieplenia chronią przed ciężkimi warunkami pogodowymi. Wysoko wyspecjalizowana budowa i twarda podeszwa sprawia jednak, że buty te nie nadają się do użytkowania w innych warunkach, dlatego przed zakupem warto zastanowić się czy naprawdę ich potrzebujemy.

Górskie wędrówki to piękna sprawa, a dobre buty trekkingowe to podstawa naszego komfortu i bezpieczeństwa na szlaku. Pamiętaj by zawsze dobrze przemyśleć zakup obuwia górskiego, aby cieszyć się długimi godzinami bez obtarć i kontuzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj