Radio samochodowe – jak wybrać dobry sprzęt car audio?

Radio samochodowe - jakie wybrać

Muzyka jest najlepszą towarzyszką podróży. Z ulubioną płytą długa trasa mija szybciej, a czas spędzony w korku nie dłuży się tak bardzo. Podpowiadamy, jak wybrać dobre radio samochodowe. Które funkcje mogą się przydać? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, kupując sprzęt car audio?

Radia samochodowe oferują dzisiaj coraz bardziej zaawansowane funkcje. Jednak podstawową cechą, którą powinieneś wziąć pod uwagę, jest oczywiście rozmiar radia. Musi być on dopasowany do wielkości kieszeni w desce rozdzielczej samochodu. Najczęściej spotykane radia samochodowe pasują do otworu o wymiarach 50 x 180 x 160 mm. Jeżeli radio jest nieco mniejsze, konieczny będzie zakup dodatkowej ramki. Nie można zapomnieć także o względach estetycznych – warto wybrać panel, którego kolorystyka będzie dopasowana do wystroju samochodu.

Podstawowym parametrem sprzętu car audio jest moc wyjściowa, wyrażana w watach. W specyfikacji urządzenia moc podana będzie według określonego wzoru np. 4 x 30 W – 4 oznacza liczbę głośników, a 30 W określa maksymalną moc. Im większa moc wyjściowa, tym głośniej możesz słuchać muzyki.

Jakość dźwięku uzależniona jest przede wszystkim od głośników samochodowych. Na brzmienie mają wpływ także ustawienia odtwarzacza. Dobre radia samochodowe wyposażone są w funkcję podbicia basów oraz w korektor dźwięku, który pozwala skorzystać z własny ustawień, a także z domyślnych ustawień dla różnych gatunków muzyki.

DAB+, Bluetooth, USB – przydatne funkcje w radiu samochodowym

Przed zakupem warto przyjrzeć się funkcjom urządzenia. Praktycznie wszystkie modele wyposażone są w odtwarzacz płyt CD oraz tuner FM, który umożliwia odbierania radia. Nowsze urządzenia są przystosowane do odbierania radia DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). Jest to cyfrowy standard nadawania, który oferuje lepszą jakość transmisji niż radio analogowe.

Warto zwrócić uwagę na to, w jakie gniazda i wejścia wyposażone jest radio samochodowe. Do wejścia AUX za pomocą kabla z wtyczką mini jack możesz podpiąć telefon czy odtwarzacz MP3. Dzięki wejściu USB możesz odtwarzać pliki muzyczne bezpośrednio z pendrive’a. Dobre radia samochodowe wyposażone są także w łączność Bluetooth. Dzięki temu możesz bez użycia przewodu podłączyć do systemu car audio telefon czy tablet i odtwarzać muzykę z platform streamingowych. Po sparowaniu telefonu z radiem w głośnikach samochodowych będziesz mógł także słyszeć wskazówki nawigacji i rozmowy telefoniczne.

Radia samochodowe – jaki model wybrać?

Radio z najprostszymi funkcjami wcale nie musi być gorsze od bardziej zaawansowanego modelu – wszystko zależy od Twoich potrzeb. Niektórym użytkownikom wystarczy prosty odtwarzacz z radiem, innym zależy na możliwości bezprzewodowego podłączenia smartfona.

Sony MEX-N5300BT – radio samochodowe z Bluetoothem

Radio Sony MEX-N5300BT wyposażone jest w odtwarzacz płyt CD i tuner FM. Wbudowany wzmacniacz ma moc 4 x 55 W. Trzy wyjścia umożliwiają podłączenie dodatkowych elementów – np. subwoofera. Dziesięciopasmowy korektor pozwoli Ci dostosować dźwięk do własnego gustu. Funkcja EXTRA BASS pogłębia niskie tony, co sprawia, że muzyka nabiera głębokiego brzmienia. Dzięki łączności Bluetooth radio możesz połączyć jednocześnie z dwoma telefonami – pierwszy może służyć jako źródło muzyki czy nawigacja, drugi zaś do wykonywania i odbierania połączeń. Dzięki technologii NFC parowanie odbywa się błyskawicznie – wystarczy, że zbliżysz smartfona do radia. Sony MEX-N5300BT umożliwia głosowe sterowanie urządzeniami z system iOS i Android. Nie musisz mieć w ręku telefonu, by zmienić utwór czy wybrać numer telefonu. Bezpiecznie i wygodnie! Radio wyposażone jest także w gniazdo USB. Możesz wykorzystać go do podłączenia telefonu czy odtwarzacza mp3. Radio obsługuje także bezstratne pliki FLAC – to dobra wiadomość dla wszystkich koneserów muzyki, którym zależy na jak najlepszej jakości.

Sony DSX-A210UI ze złączem USB

Sony DSX-A210UI to radio samochodowe, do którego bez problemu podłączysz pendrive czy smartfona. Na przednim panelu znajduje się gniazdo USB zgodne z protokołem AOA 2.0. Dzięki temu możesz odtwarzać muzykę z aplikacji zainstalowanych na smartfonie z Androidem. Za pomocą przewodu USB możesz także podłączyć iPhone’a. Radio obsługuje popularne formaty MP3 i WMA oraz bezstratny format FLAC. Sony DSX-A210UI wyposażony jest także w wejście AUX – za pomocą przewodu z wtyczką „mały jack”, możesz podłączyć dowolne urządzenie. Wbudowany wzmacniacz o mocy 4 × 55 W zapewnia głośny, czysty dźwięk, a tryb EXTRA BASS podkreśla niskie tony. Do dyspozycji masz też dziesięciopasmowy korektor graficzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj