Ramoneska – skórzana kurtka, która znowu jest popularna

W niezmienionej formie przetrwała wiele lat. Teraz ponownie wraca do mody.

Wizjonerzy

Ten legendarny model kurtki zawdzięczamy oczywiście Amerykanom. Wszystko zaczęło się na początku XX wieku w Nowym Jorku. To wówczas swoich sił w produkcji odzieży postanowił spróbować Irving Schott, syn rosyjskich emigrantów. Wspólnie z bratem otworzył on niewielką fabrykę. Początkowo firma Schott Bros szyła wyłącznie płaszcze. Skala produkcji była mała, a założyciele wszystkie produkty sprzedawali, chodząc od domu do domu.

Lepiej zaczęło im się powodzić w 1928 r. Bracia Schott nawiązali wówczas współpracę z firmą Beck Industries. Była ona w tamtym czasie uznawana za największego dystrybutora Harleya-Davidsona w USA. Irving zaprojektował dla niej skórzaną kurtkę dla motocyklistów. Co ciekawe, w tamtym czasie prowadzący jednoślady ubierali się w długie płaszcze z nieprzemakalnego płótna. Rewolucyjny model „Perfecto” szybko zdobył popularość

Legendarny model

Klasyczna ramoneska jest bardzo praktyczna i ma kilka cech charakterystycznych. Przede wszystkim kurtka ma skośny metalowy zamek błyskawiczny. Dawniej rozwiązanie to chroniło motocyklistę przed wiatrem. Zapobiegało też fałdowaniu się skóry w pozycji siedzącej.

Inny element to pas z dużą klamrą. Jego zadaniem było przyciśnięcie kurtki do ciała tak, aby wiatr nie podwiewał jej od dołu. Dziś część producentów rezygnuje z tego elementu, choć wciąż są modele nawiązujące do oryginału.

Po lewej stronie, na wysokości brzucha, znajduje się natomiast kieszeń na zapalniczkę. To nie wszystko. Inne skośne kieszenie, które pozostały w legendarnym modelu, dawniej ułatwiały wyjmowanie przedmiotów bez zsiadania z motocykla.

Irving Schott inspirował się także odzieżą wojskową. Pewnie dlatego w ramonesce znalazły się naramienniki, które pełniły rolę ozdobną.

Nie tylko dla motocyklistów

Ramoneski nie są dostępne wyłącznie w sklepach dla fanów motocykli. W ofercie posiadają je marki specjalizujące się w produktach skórzanych, a często nawet popularne sieciówki. Firma Schott, od której wszystko się zaczęło, nadal istnieje. Co ciekawe, skórzane kurtki tej marki nadal produkowane są w Nowym Jorku.

 Z czym połączyć ramoneskę? Sprawdź w artykule poświęconym kurtkom skórzanym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj