Robot przeszczepi włosy. Pierwszy w tej części Europy

Robot ARTAS do przeszczepu włosów
Fot. Dr Turowski Hair Restoration Clinic

W katowickiej klinice działa robot zajmujący się transplatacją włosów. To pierwsza taka maszyna w Europie Środkowo-Wschodniej.

Urządzenie o nazwie ARTAS stworzyli amerykańscy inżynierowie z Kaliforni. Dotychczas tego tego roboty były wykorzystywane w innych specjalizacjach medycyny – chirugii czy neurologii. Maszyna z Katowic pomoże natomiast osobom łysiejącym oraz pacjentom po przeszczepach czy radioterapii.

Robot sam pobiera z głowy tysiące włosów, a następnie przygotowuje miejsca do wszczepień. Dzięki temu zabieg jest bardziej precyzyjny i szybszy niż podczas wykorzystywania dotychczasowych metod manualnych

– To robot, pod nadzorem lekarza, wykonuje zabieg, przeczesując głowę milimetr po milimetrze i pobierając z jej skóry pojedyncze, wyselekcjonowane i najlepsze zespoły mieszkowe.  Następnie robot wykonuje serię nakłuć  na łysinie, przygotowując miejsca do przeszczepu. W tak przygotowaną skórę technicy, nadzorujący pracę robota, wszczepiają włosy – tłumaczy działanie maszyny dr Grzegorz Turowski, z katowickiej kliniki Hair Restoration.

Pobieranie materiału odbywa się według specjalnego algorytmu. Umożliwia on losowe zebranie najlepszych włosów ze wskazanego wcześniej obszaru głowy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj