Rodzaje zegarków. Jak dobrać czasomierz do stylu ubioru?

Zegarek formalny Omega
Fot. Omega

Wszyscy zauważamy zacieranie się granic pomiędzy odzieżą formalną a casualową. Podobnie jest z zegarkami. Modele, które kilkadziesiąt lat temu były wykorzystywane przez nurków czy pilotów, dziś są noszone do garnituru. Wciąż można jednak podzielić zegarki na kilka charakterystycznych grup.

Klasyczne

Takie zegarki posiadają zazwyczaj osoby preferujące styl formalny. Czasomierze klasyczne charakteryzują się minimalistycznym designem, co sprawia, że cyferblat pozbawiony jest zbędnych elementów graficznych. Zazwyczaj mają kopertę w kolorze srebrnym lub złotym, która może być polerowana na wysoki połysk. Tarcza zegarka klasycznego jest w kolorze białym, srebrnym lub ecru. Najczęściej posiadają pasek wykonany z naturalnej skóry.

Nie jest błędem zestawienie zegarka klasycznego z ubiorem w stylu smart casual. Czasem wystarczy zmienić pasek, np. czarny na brązowy lub szary i czasomierz zyska nowe mniej formalne oblicze.

Zegarek formalny Omega
Fot. Omega

Codzienne

Najpopularniejsza kategoria zegarków. Są uznawane za uniwersalne, bo znajdują się pomiędzy czasomierzami klasycznymi a sportowymi. Zwykle są większe i grubsze niż zegarki formalne. Koperta i tarcza mają więcej elementów (dodatkowe przyciski, kontrastowe kolory) oraz funkcji, takich jak budzik czy kalendarz. Nie zawsze mają skórzany pasek, bo często występują w wersji z bransoletą czy zapięciem z gumy.

Zegarki codzienne można nosić do mniej formalnych garniturów czy zestawów smart casualowych.

Omega zegarek codzienny
Fot. Omega

Sportowe

Nowoczesny design i odważne kolory – to cechy charakterystyczne zegarków z tej grupy. Sportowe czasomierze są też bardziej wytrzymałe i lekkie, dzięki wykorzystaniu innych materiałów. Zazwyczaj wyposażone są w paski z gumy lub kauczuku. Posiadają wiele funkcji przydatnych podczas uprawiania sportów lub zwiedzania.

Zegarek Omega sportowy
Fot. Omega

Kieszonkowe

Dzisiaj są dużo rzadziej spotykane. Kiedyś były podstawowym gadżetem każdego dżentelmena. To od nich zaczęła się historia zegarków w małym formacie. Istnieją dwa modele czasomierzy kieszonkowych. Pierwszy z nich to tzw. lepinka. Ma charakterystyczną koronkę skierowaną pionowo w górę i umieszczoną na godzinie 12:00. Drugi model to tzw. samonetka. Posiada koronkę umieszczoną na godzinie 3:00 i metalową klapkę chroniącą szkło.

Zegarek kieszonkowy
Fot. Omega

1 KOMENTARZ

  1. Zegarek najlepiej dobrać do stylu ubierania, można do butów czy coś, ja teraz kupiłem zegarek Jordan Kerr na czarnym skórzanym pasku więc pasuje do wszystkiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj