Stylowo i bezpiecznie – wszystko, co warto wiedzieć o modzie motocyklowej

Moda motocyklowa

Styl odgrywa istotną rolę w świecie motocyklistów. Przykładają oni dużą wagę do wyglądu swoich ubrań, ich kolorystyki, kroju, a także pozostałych walorów estetycznych. Moda musi iść jednak w parze z pełną ochroną kierowcy jednośladu, aby zabezpieczyć go na wypadek trudnej sytuacji na drodze. Co warto wiedzieć o motocyklowej modzie męskiej i jak się ubrać, aby być jednocześnie bezpiecznym i modnie ubranym motocyklistą? Zobacz nasze porady!

Styl fanów jednośladów zmienił się bardzo na przestrzeni lat, tak samo jak dedykowane dla nich ubrania i akcesoria. Wpływ na to miała zwiększająca się świadomość dotycząca odpowiedniego zabezpieczenia podczas jazdy, a także kwestia wygody czy nawet popkultura. Co ciekawe, na modny ubiór motocykliści zwracali uwagę już 100 lat temu.

Od swetrów, przez płaszcze, po kurtki…

Pierwsze motocykle zaczęły powstawać na początku XX wieku. Użytkownicy tych maszyn przykładali niezwykłą wagę do modnego ubioru. Na początku jeździli w długich uniformach, kaszkietach i rękawicach na dłoniach (znanych powszechnie jako Gauntlet). Duży wpływ na styl motocyklowy miały wyścigi organizowane na torach w Stanach Zjednoczonych. Poruszający się po nich zawodnicy startowali najczęściej w skórzanych czapkach, spodniach jeździeckich, grubych swetrach i charakterystycznych goglach lotniczych. Taki sposób ubioru stał się symbolem przedwojennych motocyklistów.

Po wojnie fani jednośladów zaczęli sięgać po skórzane kurtki i płaszcze. Symbolem tamtej epoki była kurtka Perfecto, w której dumnie pozował m.in. Marlon Brando. Jednocześnie na rynku zaczęły pojawiać się kaski motocyklowe z prawdziwego zdarzenia. Wielu motocyklistów zaczęło bowiem ginąć w wypadkach przez urazy głowy, dlatego specjaliści postanowili coś z tym faktem zrobić. Od lat 40. ubiegłego wieku kask motocyklowy to praktycznie obowiązkowe wyposażenie każdego kierowcy.

Na motocyklową modę, którą znamy dzisiaj, na pewno wpłynął Geoff Duke, który jako pierwszy zaczął jeździć w aerodynamicznym i jednoczęściowym kombinezonie. To on zaczął używać też wysokich butów przeznaczonych do jazdy sportowym motocyklem. Mówiąc o modzie ulicznej, nie możemy z kolei zapomnieć o legendarnym firmie Easy Rider, który miał premierę w 1969 roku. Używający motocykli typu chopper aktorzy postawili na skórzane spodnie i kurtki do pasa z emblematami.

Duke sprawił, że producenci mocno zaczęli rozwijać produkcję ubrań i akcesoriów dla fanów sportowej jazdy motocyklem. Film Easy Rider wpłynął na rozwój stylu ulicznego, który preferują fani cruiserów czy chopperów. Wraz z biegiem lat dołączyli do nich turyści na jednośladach, chcący mieć dostęp do ubrań stylowych, ale jednocześnie wygodnych i stosunkowo lekkich. Tak powstała odzież tekstylna.

W jaki sposób stworzyć zestaw dla modnego motocyklisty?

Poniżej przedstawimy trzy wersje outfitu dla fanów jednośladów. Każdy z nich adresowany jest dla innego typu kierowcy, który porusza się inną maszyną. Co możemy Ci zaproponować?

Ubranie na motocykl sportowy

Zacznijmy oczywiście od kasku. Koniecznie zainwestuj w mocny kask, wykonany np. z włókien węglowych czy innych, bardzo mocnych tworzyw. Kask może mieć agresywne, dość niekonwencjonalne malowanie, które przykuwa uwagę innych. Egzemplarzem, dzięki któremu na pewno się wyróżnisz, jest m.in. HJC R-PHA 11 VENOM BLACK/RED. Do tego warto wybrać kombinezon jednoczęściowy ze skóry. Dopasuj go kolorystycznie do kasku. Nie zapominaj o wygodnych butach (w wysokiej wersji) i skórzanych rękawicach. Sportowe motocykle mają „pazur” i tak samo warto ubrać się na swój jednoślad. Jeżeli jednak nie chcesz tak bardzo się wyróżniać, możesz znaleźć egzemplarze w stonowanych i jednolitych odcieniach.

Styl uliczny

Tu cały czas obowiązuje styl rodem z Easy Rider. Skórzana kurtka motocyklowa i spodnie motocyklowe z jeansu lub skóry sprawdzą się idealnie. Zwróć uwagę na to, czy mają odpowiednie protektory, zabezpieczające skórę. W przypadku motocykli cruiser i chopper bardzo dobrze będą prezentować się klasyczne kaski integralne (jak np. SHOEI GT-Air II Qubit TC-5) w odcieniach pasujących do skórzanego looku. W cieplejsze dni możesz wybrać rękawice bez palców, ubrać koszulę (idealnym wyborem może być koszula motocyklowa SHIMA RENEGADE MEN 2 RED), a na nogi założyć np. specjalne trampki. Taki zestaw na pewno będzie wyglądać świetnie.

Coś do jazdy turystycznej

Kurtka na motocykl dla fana jazdy turystycznym jednośladem musi być przede wszystkim lekka, bezpieczna, komfortowa i chronić przed wiatrem czy deszczem, ale też ma doskonale wyglądać. Kryteria te spełnia np. SHIMA MESH PRO w wersji tekstylnej. Dobierz do tego odpowiednie spodnie (np. w jasnych odcieniach) i wysokie buty. Nie zapomnij o kasku – to podstawa bezpieczeństwa. Egzemplarze turystyczne (z otwieraną częścią szczękową) także mają często niebanalny, oryginalny wygląd, który można dopasować do charakteru motocyklisty. Przykładem jest model SCORPION EXO-TECH FORZA BLACK/SILVER/RED.
Kompletując cały zestaw, zwróć uwagę, czy jego elementy pasują do siebie pod względem kolorystyki i kroju. Koniecznie sprawdź, czy każda część ubioru spełnia kryteria jakości (np. czy kask ma certyfikat ECE) – bezpieczeństwo jest tutaj najważniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj