Ulga abolicyjna a rozliczenie PIT 2017

Jak wypełnić PIT

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT przewiduje zastosowanie ulg podatkowych, które odliczamy od uzyskanego dochodu (np. składki na ubezpieczenie społeczne, IKZE, ulga na badanie i rozwój, ulga rehabilitacyjna, darowizna na organizacje społeczne, ulga dla krwiodawców) lub odliczamy od podatku (np. składki na ubezpieczenie zdrowotne, prorodzinna, za pracę za granicą, czyli abolicyjna).

Dzięki ulgom podatkowym, wypełniając darmowy PIT online i rozliczając się z fiskusem możemy zaoszczędzić na podatku spore kwoty. Wypełniając PIT 2017 warto na to zwrócić uwagę z  jakich  ulg możemy skorzystać. Na ulgę w rozliczeniu Pit i e- pit mogą liczyć podatnicy, którzy uzyskali dochody z pracy poza granicami Polski. Ulga abolicyjna, bo o niej mowa należy się jednak tylko tym  osobom , które pracowały zarobkowo w kraju do którego ma zastosowanie umowa o proporcjonalnym odliczeniu podatku. Do rozliczenia dochodów uzyskanych za granicą można zastosować dwie metody pozwalające na uniknięcie podwójnego podatku.  Pierwszą z nich jest metoda zwolnienia z progresją (dochody uzyskane za granicą są tam opodatkowane  i nie ma konieczności płacenia podatku w Polsce) Kolejną jest metoda proporcjonalnego odliczenia  – podatek jest przekazywany do polskiego urzędu skarbowego.  Wybór a właściwie obowiązek wyboru jednej z nich  uzależniony jest  od państwa, w którym zarabialiśmy pieniądze i od rodzaju umowy  zawartej przez Polskę z danym krajem.

Metoda proporcjonalnego odliczenia polega  na odliczeniu podatku, który został zapłacony za granicą od sumy przychodów uzyskanych w Polsce i za granicą.

Czym właściwie jest ulga abolicyjna?

Jeśli rozliczamy dochody uzyskane z tytułu pracy poza granicami Polski metodą proporcjonalnego odliczenia, mamy do zapłacenia fiskusowi wyższy podatek niż rozliczylibyśmy się metodą zwolnienia z progresją. Ten rodzaj ulgi ulga abolicyjna) została wprowadzona w celu wyrównania wysokości podatku dla obu wymienionych wyżej sposobów rozliczenia dochodów z zagranicy. Kwota ulgi jest zatem równa wartości różnicy podatku należnego wyliczonego metodą proporcjonalnego odliczenia a podatku, jaki powinniśmy zapłacić stosując metodę zwolnienia z progresją. Polska zawarła umowę o rozliczeniu metodą proporcjonalnego odliczenia z: Australią, Armenią, Belgią, Chile, Danią, Egiptem,Holandią, Islandią, Iranem, Rosją, USA,Ukrainą Gruzją, Katarem, Kazachstanem, Kirgistanem, Koreą Południową, Kuwejtem, Macedonią, Malezją Mołdawią, Syrią, Tadżykistanem i Uzbekistanem.

Na pewno dla większości z nas wszystkie te informacje nie są łatwe do zapamiętania nie mówiąc już o samym rozliczenie z fiskusem. A zatem co zrobić? Udać się po ratunek do dobrego biura podatkowego? Czasu na złożenie rocznego zeznania podatkowego jest coraz mniej ….Sposobem na wypełnienie pit online z uwzględnieniem ulgi abolicyjnej jest dobry  program PIT za darmo, który można znaleźć w Internecie. Każdy dobry portal podatkowy  oferuje taki program. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na to, czy ma on w bazie aktualne formularze PIT 2017 wraz ze wszystkimi obowiązującymi załącznikami i czy dysponuje bazą aktualnej wiedzy z zakresu podatku PIT.

Artykuł powstał we współpracy z dobrym portalem podatkowym PITax.pl, oferującym nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia podatku PIT, ale także dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej i pomocy ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych.

Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych jest organizacją pożytku publicznego niosącą pomoc innym organizacjom. W ramach projektu wsparcia organizacji w zbiórce 1% podatku IWOP udostępnił organizacjom system PITax.pl Łatwe podatki do swobodnego użytku jako narzędzia wspomagającego zbiórkę funduszy na rzecz trzeciego sektora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj