Marki, które powinieneś znać: Victorinox

Scyzoryk Victorinox
Fot. Victorinox

To w serialu MacGyver tytułowy bohater posiadał scyzoryk tej szwajcarskiej marki. Historia firmy zaczęła się jednak dużo wcześniej, bo 130 lat temu.

24-letni Karl Elsener założył w Ibach w środkowej Szwajcarii mały warsztat produkujący noże. Po jakimś czasie otrzymał bardzo duże zlecenie. To był przełomowy moment w życiu firmy, bo Karl podpisał kontrakt z armią szwajcarską. Elsner przygotował dla żołnierzy składane noże. Każdy z produktów był wyposażony w jedno długie ostrze, otwieracz do konserw i śrubokręt. Sprzęt został szybko opatentowany jako nóż oficerski. Co ciekawe, ta nazwa funkcjonuje do dziś.

Po tym sukcesie mały warsztat przekształcił się w silną markę. Skąd pomysł na nazwę Victorinox? Powstała ona z dwóch słów. Pierwsze związane jest z mamą Karla, która pomagała synowi w prowadzeniu firmy, a nazywała się Victoria. W ten sposób Elsener chciał jej podziękować. Drugi człon – inox – nawiązuje do stali nierdzewnej, podstawowego materiału wykorzystywanego do produkcji noży.

Produkty Victorinox zyskały popularność po drugiej wojnie światowej. Wtedy amerykańscy żołnierze wracali do domu z produktami firmy i pokazywali je członkom swoich rodzin. Wówczas scyzorykami zainteresowali się cywile. Noże szwajcarskiej marki trafiły również do świata polityki i biznesu. Posiadali je amerykańscy prezydenci Ronald Regan, George Bush senior czy Fidel Castro. Dzięki twórcom serialu MacGyver o nożu Victorinox mówiło się na całym świecie. Każdy fan tej produkcji marzył o tym, aby posiadać przedmiot używany przez głównego bohatera.

Dużym ciosem dla firmy był atak na World Trade Center we wrześniu 2001 r. Po zamachu terrorystycznym zaostrzono przepisy bezpieczeństwa i zakazano sprzedaży noży w strefach wolnocłowych na lotniskach i pokładach samolotów. Dla firmy były to bardzo ważne kanały sprzedaży, które ciężko było czymś zastąpić. Z tego względu podjęto decyzję o rozszerzeniu asortymentu. To wówczas w sprzedaży pojawiły się kurtki, walizki, a nawet perfumy. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę i tym samym uratowała firmę.

Obecnie w ofercie Victorinox znajduje się 500 produktów. 350 z nich to scyzorki i noże. Posiadasz produkt tej firmy? Zostaw opinię o Victorinox w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj