Nie jest tajemnicą, że olej kokosowy jest jednym z najpopularniejszych składników wielu kosmetyków. Można go znaleźć w szamponach, balsamach do pielęgnacji brody czy olejkach. Jako składnik kremu do rąk czy twarzy, znalazł sobie uznanie wielu osób. Ostatnimi czasy kokos wyparł z kuchni standardowy olej słonecznikowy czy nawet olej z oliwek. Wiele osób stosuje go do smażenia czy pieczenia. Oprócz wysokiej odporności na temperaturę nie tylko pozostaje zdrowy dla organizmu ale posiada przyjemny zapach. Wpływa kojąco na brodę i włosy.
Zasadniczo mężczyźni zaczynają tracić włosy około 30-tego roku życia. Powody są różne – od zanieczyszczeń, chorób, stresu czy wskutek uwarunkowań genetycznych. Okazuje się, że olejek kokosowy jako naturalny środek zmniejsza albo zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów. Stał się naturalną alternatywą dla produktów, które zawierają w swoim składzie wiele chemicznych substancji. Czym dokładnie jest olejek kokosowy i dlaczego jest tak wyjątkowy?
Podobnie jak włosy na głowie, zarost potrzebuje odpowiedniego nawilżenia aby mógł rosnąć. Definicja zdrowych włosów to dbanie o jej stan, w tym właśnie o odpowiednią higienę i nawilżenie. Nie można zapomnieć również o odpowiedniej diecie i w miarę bezstresowym życiu. Jednym z najlepszych sposobów na poprawienie kondycji i wyglądu zarostu jest zastosowanie środków pielęgnacyjnych, w tym olejek do brody. Do tego zadania idealnie sprawdza się olejek kokosowy, który nadaje włosom miękkości i zapewnia optymalne poziom nawilżenia.
Czym jest olej kokosowy?
Olej kokosowy jest wydobywany z ziaren orzechów kokosowych, szeroko uprawianych w krajach tropikalnych. Dopiero ostatnie lata sprawiły, że znalazł miejsce w wielu domach. Coraz więcej firm z branży żywienia i higieny osobistej zaczęło tworzyć nowe produkty w oparciu o właściwości jakie daje olej kokosowy. Istnieje kilka metod jego wytwarzania:
- Na sucho – proces polega na wysuszeniu miąższu z wnętrza orzecha kokosowego znanego jako kopra, a następnie rozpuszczeniu go w celu wytworzenia surowego oleju. Wytworzony olej z tego procesu nie jest jednak odpowiedni do konsumpcji.
- Na mokro – w przeciwieństwie do procesu suchego, proces mokry wykorzystuje surowy orzech kokosowy zamiast ususzonego miąższu. Niestety, zastosowanie tego procesu powoduje utratę pewnej ilości oleju podczas procedury jego wytwarzania.
- RBD(Rafinowany, Bielony i Dezodoryzowany) – proces ten jest podobny do procesu suchego, z tym wyjątkiem, że suszoną koprę umieszcza się w prasie hydraulicznej, która pod wpływem ciepła wyodrębnia olej.
- Uwodornienie – polega na wykorzystaniu wydobytego oleju z procesu RBD w celu jego rafinacji poprzez dalsze podgrzewanie, które nasyca tłuszcze obecne w surowym oleju.
- Frakcjonowanie – obejmuje rozbijanie różnych tłuszczów na części w celu ich oddzielenia od oleju, który pomaga również w ekstrakcji tłuszczów lub kwasów, które mogą być przydatne, w inny sposób.
Jakie są odmiany oleju kokosowego?
Istnieje wiele różnych typów oleju kokosowego ale najbardziej interesujące są dwie kategorie: olej rafinowany i dziewiczy. Pierwszy z nich jest pozyskiwany przy pomocy procesów chemicznych lub fizycznych, które mają za zadanie go oczyścić. Olej ten jest używany powszechnie. Najpierw oczyszczany i pakowany a potem wysyłany do sprzedaży w krajach na całym świecie. Podczas oczyszczania usuwany jest przykry zapach i wszelkie zanieczyszczenia. Chociaż ta procedura powoduje, że wydobywany olej nie nadaje się do spożycia, olej kokosowy wytwarzany w tej metodzie również pomaga w produkcji kwasu laurynowego. Drugi typ to dziewiczy olej kokosowy, który jest nieoczyszczoną i surową formą oleju, wytwarzanego w suchym i mokrym procesie. Ten typ był używany głównie do karmienia zwierząt ale obecnie zyskał sporą popularność i jest używany również do celów domowych, jak np. gotowanie.
A co z kwasem laurynowym?
Warto wspomnieć, że kwas laurynowy jest jednym z nasyconych kwasów tłuszczowych znajdujących się w oleju kokosowym, który jest bardzo korzystny dla zdrowia człowieka. Bezpieczny w użyciu, jest stosowany głównie do produkcji mydeł i kosmetyków. Ponadto kwas laurynowy jest znany ze swoich właściwości leczniczych i długiego okresu przydatności do spożycia. Jest szczególnie skuteczny przeciwko infekcjom wirusowym i nie tylko.
Jakie są zalety oleju kokosowego dla brody?
Okazuje się, że olej kokosowy jest doskonałym produktem do pielęgnacji i nawilżania włosów. Dotyczy to również brody. W porównaniu do innych olejów, np. jojoba, olej kokosowy nie jest tak tłusty i skutecznie wnika w skórę. Jego właściwości kondycjonujące sprawiają, że korzenie włosów stają się zdrowsze i bardziej miękkie. Włosy na twarzy wyglądają jaśniej a zarost jest bardziej lśniący. Zapewnia odpowiednie nawilżenie i chroni zarówno skórę jak i włosy przed bakteriami i grzybami.
Według przeprowadzonych badań, olej kokosowy zapobiega wypadaniu włosów, jednocześnie pobudzając je do wzrostu. To nie koniec korzyści płynących z jego stosowania. Stanowi doskonały produkt do golenia na każdym jego etapie. Można użyć go przed goleniem w celu zmiękczenia twarzy i włosów. Jest on też idealną alternatywą dla kremu do golenia, zapewniając gładkość podczas cięcia. Olej kokosowy może być stosowany jako zamiennik balsamu po goleniu. Dziewiczy olej kokosowy ma także właściwości lecznicze, nawilżające i zmiękczające skórę. Dodatkowo jego zapach to natura sama w sobie. Bezalkoholowy aromat nie podrażnia skóry.
Własna receptura oleju do brody
Większość preparatów lub mieszanek olejów do brody dostępnych na rynku zawiera w swoim składzie olejek kokosowy. W niektórych przypadkach stanowi aż 80% zawartości. Aby w pełni czerpać korzyści z stosowania olejku kokosowego, można stworzyć własną recepturę, która będzie odpowiadać osobistym preferencjom. Nie trzeba od razu znać się na chemicznych właściwościach substancji albo posiadać specjalistyczny sprzęt. Wystarczy podążać według kroków opisanych poniżej.
Oto przykładowy skład:
- 15 ml oleju jojoba
- 15 ml oleju oleju kokosowego (dziewiczy)
- 12 kropli olejku lawendowego
- 12 kropli olejku rozmarynowego
Instrukcja krok po kroku:
Olejek najlepiej przygotowywać w buteleczce o pojemności 30 ml, z zakraplaczem i zakrętką. Dodać do butelki wszystkie olejki eteryczne za pomocą pipety lub kroplomierza. Zamknąć pokrywkę i potrząsać butelką aż do całkowitego zmieszania. Produkt jest gotowy do użycia.
Jak używać olejku kokosowego do brody?
Używanie oleju kokosowego jest proste i bardzo podobne do standardowego sposobu aplikacji olejku do brody.
- Olej jest tłustą substancją, dlatego nie powinno się przesadzać z jego ilością. (wystarczy tyle, ile mieści się na paznokciu kciuka)
- Aplikując go, trzeba zmienić jego konsystencję – robimy to, rozcierając go między dłońmi. W ten sposób substancja rozgrzewa się i staje się bardziej płynna.
- Nakładamy go na brodę, zaczynając od czubków włosów i stopniowo przechodząc w kierunku korzeni.
Można nakładać olej kokosowy za każdym razem, kiedy mamy na to ochotę. Produkt jest na tyle naturalny, że może posłużyć jako pianka do golenia. Wystarczy wmasować go w skórę brody i rozpocząć golenie.