Brogsy – klasyczna elegancja w męskim stylu. Wszystko, co warto wiedzieć o ponadczasowych butach dla modnych panów

Brogsy Wittchen

Kompletując stylizację wiele osób często popełnia ten sam błąd, traktując buty jedynie jako dodatek uzupełniający strój. W rzeczywistości obuwie to nie akcesoria, ale element równorzędny z pozostałymi częściami garderoby, który nie tylko dopełnia, ale podkreśla właściwy charakter stylizacji, a nawet wydobywa z niej pewne cechy, które bez butów mogłyby pozostać niezauważone. Istotny jest więc właściwy wybór obuwia pasującego do stroju i okazji. Tym samym konieczne jest posiadanie kilku par, spośród których będzie można wybierać w zależności od sytuacji. Mimo tego, warto mieć również uniwersalne buty, które zawsze będą odpowiednie, zarówno do strojów smart-casualowych i casualowych, jak i formalnych oraz biznesowych. W przypadku mężczyzn takimi butami są brogsy, które doskonale łączą w sobie wyrafinowany styl, ponadczasową klasę i aktualne trendy.

Z anglosaskiej wsi na salony – brogsy i ich długa historia

Rodowód brogsów sięga aż XIV wieku i jest ściśle związany z Wyspami Brytyjskimi. Uważa się, że to właśnie irlandzcy i szkoccy farmerzy byli autorami pierwszych półbutów z charakterystycznymi otworami wyciętymi w cholewkach. Ze względu na wymagające tereny, na których pracowali, pełne bagien, torfowisk i podmokłych terenów, wiejscy pracownicy potrzebowali solidnego obuwia, które wytrzymałoby te trudne warunki. Idealne okazały się skórzane, sznurowane półbuty, często z wysoką cholewką sięgająca powyżej kostek oraz z perforacjami umożliwiającymi szybsze odprowadzanie wody z ich wnętrza. Samo irlandzkie słowo brog oznacza buty, które są ciężkie i mocne. Natomiast czasownik to brogue określa czynność związaną ze specjalną techniką ozdabiania butów perforacjami, przeszyciami i ząbkowanymi materiałami. Ten charakterystyczny rodzaj ażurowania również nosi swoją nazwę – broguing.

Jak jednak buty anglosaskich farmerów znalazły się na salonach arystokratów? Nie nastąpiło to od razu. Przez długi czas brogsy męskie noszone były wyłącznie na terenach wiejskich, jednak coraz częściej przez zamożniejszych panów. Lubili je myśliwi uczestniczący w polowaniach, a także spacerowicze odpoczywający na łonie natury od miejskiego zgiełku. Na początku XX wieku buty te wprowadzono na pola golfowe, gdzie zagościły na długi czas. W momencie, gdy brogsy stały się popularne wśród wyższej klasy społecznej, zaczęto przykładać większą wagę do ich wykonania. Miękka skóra, finezyjne zdobienia i rezygnacja z praktycznego charakteru perforacji na rzecz dekoracyjności spowodowały, że masywne buty farmerów stały się delikatniejsze i niezwykle eleganckie.

Istotną rolę w popularyzacji brogsów odegrał Książę Walii Edward VIII, który na początku XX wieku chętnie nosił tego typu półbuty na co dzień, a nie tylko podczas gry w golfa. Inni eleganccy panowie zaczęli naśladować księcia, który w ten sposób wyznaczył nowe trendy obowiązujące po dzień dzisiejszy.

Brogsy – cechy charakterystyczne

Brogsy to niezwykle charakterystyczny rodzaj obuwia, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Choć występuje w kilku wariantach, to wszystkie je łączy kilka wspólnych cech, które jednak mogą nieco różnić się miedzy sobą wyglądem w zależności od modelu butów:

Brogsy cechy charakterystyczne

Ze względu na rodzaj przyszwy wyróżnia się dwie najpopularniejsze wersje brogsów – oxfordy oraz derby. Pierwsze posiadają zamkniętą przyszwę, natomiast drugie – otwartą. Choć oxfordy uznawane są za bardziej eleganckie, to brogsy ogólnie uznawane są za obuwie o mniejszym stopniu formalności. Istnieje jednak kilka elementów, które świadczą o wyższym poziomie elegancji:

  • mniej ozdobnych przeszyć, perforacji i ząbkowań,
  • kolor (czarny jest szykowniejszy niż brązowy),
  • rodzaj skóry,
  • stopień połysku skóry,
  • faktura skóry.

Brogsy – rodzaje

W zależności od nałożenia nacisku na poszczególne cechy wyróżnia się różne modele brogsów. Do najpopularniejszych należą:

  • Full Brogues (wingtip) charakteryzujące się równomiernym ażurowaniem (kapka, przyszwa, pięta),
  • Blind Brogues posiada ażurowanie takie, jak w przypadku Full Brogues, jednak bez medalionu na kapce,
  • Half Brogues to półbrogsy, które posiadają kapkę w formie prostego, nakładanego noska,
  • Longwings posiadają kapkę, której skrzydła nie kończą się tuż pod przyszwą, ale biegną wzdłuż cholewki i łączą na pięcie,
  • Shortwings to przeciwieństwo Longwings’ów, ponieważ ich kapka posiada skrócone skrzydełka.Szukając eleganckiego lub semi-casualowego obuwia dla panów warto zajrzeć na https://www.eobuwie.com.pl/styl:brogsy.html. Brogsy męskie, które tu się znajdują, są niezwykle zróżnicowane – od klasycznych, aż po niezwykle oryginalne modele. Dzięki temu każdy z łatwością znajdzie buty idealne dla siebie.

Jak modnie nosić brogsy męskie?

Brogsy to niezwykle uniwersalny rodzaj męskiego obuwia, które nadaje się do każdej stylizacji semi-casualowej oraz casualowej, ale i bardziej formalnych strojów. Należy jedynie wybrać odpowiedni model. W związku z tym brogsy do garnituru o charakterze biznesowym powinny być czarne i posiadać mniej zdobień. Z kolei brązowe półbuty harmonizują z materiałowymi spodniami chino i np. flanelową koszulą. Niezwykle oryginalną propozycją są kolorowe brogsy np. czerwone albo niebieskie, które tworzą niebanalny zestaw w połączeniu z równie barwnymi skarpetkami. Jest to jednak rozwiązanie idealne na co dzień, np. na niezobowiązujące spotkanie ze znajomymi.

Brogsy męskie to obuwie, które sprawdzi się przez cały rok. W okresie jesienno-zimowym warto postawić na modele z wyższą cholewką, która sięga za kostkę. Z kolei wiosną i latem najlepszym wyborem będą klasyczne, niskie brogsy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj