Sztyblety męskie – buty królowej Victorii

Sztyblety męskie - jakie wybrać?

Powstały na zamówienie królowej Wiktorii. Zaprojektował je i wykonał w 1851 roku na życzenie władczyni nadworny szewc J. Sparkes-Hall. Skórzane kamasze przypadły do gustu królowej, która używała ich na co dzień. Dziś sztyblety męskie nosi cały świat. Na chwałę angielskiej królowej od XIX wieku cieszą się niezmienną popularnością.

Geneza pierwszych sztybletów

Pierwsze męskie sztyblety zatem powstały w wersji damskiej. Królowa Wiktoria zamówiła je do jazdy konnej. Poprosiła (z pewnością nie osobiście) szewca, żeby uszył jej buty bez sznurowadeł. Skąd to życzenie? Otóż powodem stało się strzemię. Podczas jazdy sznurowadło zaplątało się w metalowy uchwyt trzymający nogę i władczyni nie mogła zsiąść z konia.

Buty sztyblety męskie w początkach kariery miały inną nazwę. Ze względu na przeznaczenie do jazdy konnej nazywano je „Paddock”. Dopiero w połowie XX wieku zaczęto używać nazwy „Chelsea” na fali popularności wywołanej przez używanie ich przez znane osobistości ze świata kultury i sztuki i londyńskiej dzielnicy.

Noszone były przez kultowe kapele. Członkowie grup „The Beatles” i „The Rolling Stones”. W Polsce były znane pod nazwą „rolingstonki”. Buty męskie sztyblety, za komuny, nosiły wszystkie małolaty w latach 60.

Sztyblety męskie skórzane mogły powstać dzięki jednemu wynalazkowi. Na krótko przed powstaniem pierwszej pary padoków, amerykański wynalazca Charles N. Goodyear otrzymał w wyniku wulkanizacji kauczuku, gumę. Opatentował szybko wynalazek. Dokonał tego zarazem w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i w Anglii. Szewc królowej wykorzystał nowinkę do skonstruowania butów, które można nasunąć na nogi bez sznurowania.

Sztyblety męskie partigiani

Jak wyglądają współczesne sztyblety

Klasyczny fason butów to czarne oficerki, sięgające ponad kostkę z gumowa wstawka na boku cholewy.

Bądźmy jednak systematyczni i zacznijmy w kolejności opisywać, co widać.

Podeszwa sztybletów jest płaska. W zależności od kolorystyki buta musi być dopasowana do barwy materiału podstawowego. Jej grubość waha się z niewielkimi odchyleniami w granicach dziesięciu milimetrów. Pod piętą znajduje się sporych rozmiarów, równie płaski obcas. Obcas ma wysokość dwóch do trzech centymetrów. I swym kształtem odwzorowuje wyższą część buta znajdująca się bezpośrednio pod piętą.

W pierwszych padokach część buta za piętą nie była zarysowana tak wyraźnie. Dopiero na życzenie liderów Beatlesów Paula McCartneya i Johna Lennona dodano tak zwaną „kubańską piętę”. Dziś wiele egzemplarzy sztybletów posiada ten element zdobniczy. Jest to element obejmujący pietę i przechodzący na boki. Spada łagodnymi łukami po obu stronach buta, kończąc się przy podeszwie.

Góra tuż nad piętą jest zakończona trzymadełkiem w kształcie ucha, wszywanym w brzeg cholewki. Ułatwia zakładanie obuwia.

Obuwie Berwick

Widzicie państwo, że sztyblety męskie stylizacje mają niezmiennie klasyczną

Przód buta jest połączony. Nosek, przyszwy i części obłożyn wykonane powinny być z jednego kawałka materiału. Wymaga to nie lada precyzji w formułowaniu i układaniu surowca na wzorniku. Dawniej szewc szyjący sztyblety męskie czarne ze skóry bydlęcej musiał się nieźle namęczyć, by nie powstały fałdy na garbowanej skórze. Byłby to wielki błąd i mistrzowi szewskiemu nie wybaczono by takiego potknięcia.

Zarówno część od strony pięty, jak i przednia część sztybletów zwęża się ku górze, tworząc dopasowany komin, okalający nogę nad kostką. Noga ludzka tam właśnie ma najmniejszy obwód. Dlatego potrzebne było specjalne rozwiązanie, żeby możliwe było zakładanie butów o tak wąskiej cholewie. Tym wygodnym rozwiązaniem okazała się wstawka z gumy po obu bokach cholewki kończącej od góry sztyblety męskie Jak nosić i obuwać tak wąskie buty bez tego detalu, wyobrazić sobie to trudno.

Guma nadająca elastyczności obuwiu może być koloru czarnego bez względu na kolor skóry użytej do zszycia korpusu butów.

Ciekawostką ze względu na ideę, dla której powstały buty królowej są sztyblety męskie sznurowane.

Obuwie Barker England

Klasyczny materiał

Skóra jest najlepszym materiałem na sztyblety. Wykonane ze skóry ze świecącym licem wyglądają sztyblety wyjątkowo elegancko.

Jednak powstają też buty z innych części skórzanego płata.

Podczas obróbki błamów skóry dzieli się je na warstwy. Najbardziej pożądana jest część wierzchnia, która jest najbardziej reprezentacyjna.

Ze środkowej części grubego płata szyje się sztyblety męskie zamszowe. Po odcięciu spodniej części skóry, warstwy, która jest najmniej widowiskowa ponieważ stykała się z tkankami miękkimi zwierzęcia. I podczas procesu zdejmowania skóry mogą pozostać na niej ślady ostrych narzędzi użytych do pracy nad surową skórą.

Bogatą ofertę sztybletów męskich znajdziemy np. w sklepie Klasyczne Buty:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj