Elegancja, klasyka, wysoka jakość produktów i sport w tle. Wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych styl preppy zainteresował również mieszkańców Europy Zachodniej.
Początek stylu preppy to lata 30-50. XX wieku, choć wtedy jeszcze go tak nie nazywano. Wszystko zaczęło się od ubioru studentów tzw. Ivy League – stowarzyszenia, które zrzeszało osiem elitarnych amerykańskich uczelni. Studenci m.in. Havardu mieli specyficzny uniform, który kilkadziesiąt lat później, już w latach 80., był naśladowany przez „żaków” z mniej prestiżowych uczelni.
Z pewnością pomogła w tym książka „Official Preppy Handbook”, która w założeniach miała wyśmiewać styl życia studentów z Ivy League, a stała się przewodnikiem prezentującym nie tylko jak powinno się wyglądać, ale także czym jeździć, czy jakie miejsca odwiedzać. Rozdziały tej książki dotyczyły nawet preferowanych potraw i alkoholi.
Charakterystycze elementy preppy to m.in. kolorowe koszulki polo, spodnie chinosy (np. beżowe), granatowe marynarki, kurtki harringtonki, koszule z kołnierzykiem button down (białe, błękitne, różowe), bluzy rugby czy buty siodłowate.
Marki produkujące ubrania w tym stylu to m.in. Lacoste, Ralph Lauren, Gant, Tommy Hilfiger, Barbour, Morris.
Od początku styl preppy czerpał wiele z klasycznej męskiej elegancji. Skąd zatem pojawiły się w nim elemety sportowe? Studenci Ivy League trenowali m.in. tenis, polo, rugby czy krykiet, które były uznawane za dyscypliny elitarne. Stąd też inna nazwa stylu preppy, który jest dziś często tytułowany sportową elegancją.