Koszula z krótkim rękawem. Elegancka czy wręcz przeciwnie?

Koszula z krótkim rękawem
Fot. Mr Porter

Ma wielu przeciwników, którzy uważają, że dobrze w niej wyglądają co najwyżej kierowcy miejskich autobusów. Czy stylowy mężczyzna powinien zapomnieć o koszuli z krótkim rękawem?

Taki produkt nie jest czymś nowym. W błędzie są osoby, które uważają, że do mody codziennej wszedł w ostatnich dwudziestu latach, kiedy popularność zyskały ubrania nieformalne. Koszula z krótkim rękawem ma bowiem ponad 100 lat. Już w pierwszej dekadzie XX wieku była popularna w Stanach Zjednoczonych. Zazwyczaj jako element stroju sportowego. Na kortach tenisowych była obecna stosunkowo niedługo jako produkt pośredni pomiędzy koszulą z długim rękawem a wymyśloną przez Rene Lacoste „polówką”. Wykorzystywano ją jednak w innych dyscyplinach i mocno reklamowano na łamach amerykańskiej prasy.

Potem koszulę z krótkim rękawem zaczęli nosić myśliwi. Szybko stała się też wygodnym strojem podczas wakacji. Szczególnie, kiedy w latach 30. ubiegłego wieku popularność zyskała tzw. „Hawajka”, oczywiście z obowiązkowym krótkim rękawem. Niezależnie od tego taka koszula trafiła też do służb mundurowych. Najpierw wkładali ją żołnierze, którzy stacjonowali w regionach charakteryzujących się suchą strefą klimatyczną. Potem policjanci i pozostałe służby mundurowe.

Kiedy nie wkładać koszuli z krótkim rękawem?

Zasada jest jedna. Tam, gdzie wymagany jest strój formalny, nie powinniśmy zobaczyć koszuli z krótkim rękawem. Niedopuszczalne są połączenia tego typu produktu z marynarką czy formalnym krawatem. Jeśli w twojej pracy wymagany jest strój elegancki, to także nie powinieneś wkładać produktu z krótkim rękawem, nawet jeśli w cieniu temperatura wyniesie powyżej 30 stopni. Zawsze lepszym wyjściem będzie podwinięcie rękawów w tradycyjnej koszuli, gdy zrobi się zbyt gorąco.

Koszula z krótkim rękawem – kiedy nosić?

Należy ograniczyć się do nieformalnych zestawów. Wakacje w upalnym kraju, plaża, grill – to dobre okazje, aby zabrać ze sobą koszulę z krótkim rękawem. Taki produkt sprawdzi się także podczas jazdy na rowerze, kiedy ważniejsza jest wygoda niż dobry styl.

Jaką koszulę z krótkim rękawem wybrać?

Zawsze zwracajcie uwagę na długość rękawa. Nie powinien być za długi – sięgający do łokcia to  spora przesada. Jednocześnie też za krótki – rękaw powinien sięgać za połowę bicepsa. Ważna jest też jego szerokość. Rękaw nie może powiewać na wietrze jak flaga.

Warto pamiętać także o samej tkaninie, która nie powinna mieć zbyt formalnego charakteru. Odpadają twille i popeliny. Dobrym wyborem będzie koszula uszyta z lnu lub bawełny.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj