Festiwale Electronic Beats to porcja muzyki elektronicznej najwyższej klasy. Muzyka trafia na kompletnie nowy poziom, a wraz z nią słuchacze – fani elektroniki. Kto wystąpił w tegorocznych edycjach festiwalu? Kilkudziesięciu artystów – zespołów, solistów, didżejów itd. wykonujących m.in. electro, sety, hip hop, techno, dubstep itd. Oto nasz top 4.
Gorillaz
Gorillaz to niezwykle oryginalny projekt – wirtualny band tworzący muzykę łączącą hip-hop, rocka, electro oraz inne style muzyczne. Ich debiut to minialbum „Tomorrow Comes Today”, z nietypowym brzmieniem. Image zresztą także – członkowie nie pokazują się osobiście, nawet podczas występów czy wręczania nagród. W 2005 roku Gorillaz zdobyli nagrodę dla najlepszego zespołu MTV Europe Music Awards. W Polsce mogliśmy ich posłuchać na żywo w ramach sceny Electronic Beats.
Fisz Emade
Inaczej mówiąc – bracia Waglewscy. Producent muzyczny oraz instrumentalista Piotr „Emade” Waglewski i raper oraz wokalista Bartosz „Fisz” Waglewski założyli w 2002 roku oficjalnie duet. Teraz to już ceniona polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę hip-hopową, ale łącząca ją z takimi gatunkami, jak funk, jazz czy downtempo.
Album „Mamut”, który ukazał się w 2014 roku, przez wielu cenionych dziennikarzy muzycznych okrzyknięty został albumem roku i zdobył Fryderyka 2015 oraz pokrył się platynową płytą. Coraz mocniej jednak słyszy się w twórczości Fisz Emade nawiązania do popu – choćby na płycie „Drony”. Jakby jednak nie było, z pewnością jest to warta uwagi alternatywa.
Sherwood & Pinch
Adriana Sherwooda zna chyba każdy fan brytyjskiej muzyki elektronicznej, gdyż artysta działa na scenie już od lat 80. Jednak współpraca z przedstawicielem młodego pokolenia, Pinchem, zaowocowała nową jakością. Sherwood & Pinch w ramach sceny Electronic Beats pojawił się na jednym z niewielu koncertów w Polsce, specjalnie na zaproszenie organizatorów festiwalu.
Duet ten należy do ścisłej czołówki światowej sceny dubstepu, ale w zasadzie ucieka przed szufladkowaniem, znakomicie odnajdując się w różnych stylach. Legendarny brytyjski producent Adrian Sherwood oraz don Rob Ellis, czyli Pinch stworzyli świetnie przyjęte albumy, z których kawałki można było usłyszeć tego lata we Wrocławiu.
DJ Ata
Didżej ten, mimo że był grafikiem, projektantem, brand managerem, a nawet pracował jako impresario, przede wszystkim kocha clubbing i muzykę elektroniczną. Jako inspiracje podaje m.in. dyskografię Kraftwerk, ale także wczesny hip-hop i dance. Jest też właścicielem pionierskiego i coraz popularniejszego klubu techno w Offenbach nad Menem.
Nie sposób wymienić wszystkich artystów, gdyż sceny Electronic Beats organizowane są w wielu miastach, a na każdej imprezie występują inni goście. Nie brakuje też innych atrakcji, jak np. pokazów i widowisk.