Nisyros – nieodkryta grecka wyspa. Pełna wielu tajemnic

Nisyros atrakcje turystyczne

Urokliwa wyspa, która obroniła się przed masową turystyką. Dla około tysiąca mieszkańców Nisyros słowo pośpiech jest zupełnie obce. Podczas wakacji w tym miejscu możecie poznać ich codzienne, spokojne życie.

Powierzchnia Nisyros to niewiele ponad 40 kilometrów kwadratowych. Najprościej dostać się na nią z południa popularnej wyspy Kos, gdzie wielu polskich touroperatorów oferuje wyjazdy wakacyjne lub bilety na przeloty czarterowe. Z portu Kardamena kilka razy dziennie wypływają lokalne promy i wodne taksówki, które najpierw mijają niedostępną dla turystów wysepkę Giali, a po kilkudziesięciu minutach kończą swój rejs w Nisyros.

Nisyros – atrakcje

Główną atrakcją wyspy jest położony w środkowej części wulkan. Uznawany za najmłodszy na Morzu Egejskim. Jest to jednocześnie jeden z największych hydrotermalnych wulkanów na świecie. Jego krater znajduje się w głębokie dolinie. Żeby tam się dostać, trzeba pokonać kilka kilometrów stromych serpentyn. Temperatura na dnie krateru jest wysoka i wciąż można poczuć intensywny zapach siarkowodoru. W odległości kilkuset metrów znajdują się też mniejsze kratery. Nie są jednak udostępnione dla turystów. Ostatnią aktywność wulkan zanotował w 1887 r.

Nisyros - wulkan
Najbardziej znana atrakcja na Nisyros to czynny wulkan.

Stolicą Nisyros jest miejscowość Mandraki. To tutaj swoje domy ma większość mieszkańców wyspy. Białe miasteczko jest osadzone na łagodnym wzgórzu i schodzi aż do skalistego wybrzeża. Najbardziej znanym obiektem w Mandraki jest klasztor Panagia Spiliani. Prowadzą do niego strome schody, ale po wejściu widok z góry robi ogromne wrażenie. Lokalnymi przysmakami są sumada – bezalkoholowy likier migdałowy i lody… pomidorowe.

Mandraki stolica Nisyros
W miejscowości Mandraki ma dom około 600 z 1000 mieszkańców wyspy.

Noclegi w Nisyros

Na wyspie jest zaledwie kilka hoteli, ale pokoje oferowane są także w apartamentowcach. Znalezienie noclegu nie jest dużym problemem, bo turyści jeśli już się tu pojawiają, to zwykle na kilka godzin. Na Nisyros nie ma szpitala, szkoły wyższej. Mieszkańcy sporo spraw muszą załatwiać na wspomnianej wcześniej wyspie Kos. Wiele młodych osób wyjechało z Nisyros na inne greckie wyspy lub kontynent. W miasteczkach, takich jak Emporios, znajduja się porzucone domy, a nawet całe gospodarstwa. Niektóre z nich zostały wyremontowane i wystawione na sprzedaż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj