Kultowe okulary: Persol 714

Okulary Persol PO 0174
Fot. Persol

Model okularów PO 0714 produkowanych przez markę Persol zyskał na świecie ogromną popularność. To właśnie dzięki temu produktowi włoska firma osiągnęła globalny sukces. Jak do tego doszło?

Marka Persol powstała w 1917 r. Przedsiębiorstwo założył Giuseppe Ratti i początkowo produkowało ono okulary przeznaczone dla kierowców i pilotów. Kilkadziesiąt lat później, w 1950 r., powstał rewolucyjny model 714. Choć z wyglądu przypominał jedną ze starszych wersji oznaczoną nr 649, to wykorzystano w nim niespotykany wcześniej mechanizm, który pozwolił na złożenie okularów „na pół”. Wszystko dzięki zastosowaniu metalowych zawiasów.

Za popularność tego produktu odpowiadał m.in. aktor Steve McQueen. To właśnie on był jedną z pierwszych osób, która pojawiła się w tych okularach w produkcji filmowej. Po udziale w filmie „Sprawa Thomasa Crowna” McQueen zyskał status gwiazdy. A w związku z tym, iż okulary Persola spodobały mu się na tyle, że nosił je również prywatnie, to jego fani kupowali je, bo chcieli upodobnić się do swojego idola. Ciekawostką jest fakt, że konkretny produkt, który nosił aktor we wcześniej wspomnianym filmie, sprzedano na aukcji za 70 tys. dolarów.

Niespodziewanie w latach 80. Persol 714 zostały wycofane z rynku. Model powrócił dopiero w 2007 r. i od tego czasu stał się jednym z najchętniej wybieranych artykułów przeciwsłonecznych na świecie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj