Jak ubrać się na studniówkę? Te stylizacje będą odpowiednie

Jak ubrać się na studniówkę
Fot. Bytom

Licealiści chcą dobrze wyglądać na swoich studniówkach. Świadczy o tym liczba pytań o odpowiednią stylizację, które trafiają do naszej redakcji. 

Pomimo tego, że studniówki coraz bardziej przypominają imprezę klubową niż bal to obowiązkowym zestawem podczas tego wydarzenia jest garnitur. Często jest on pierwszym wysokiej jakości eleganckim produktem, który znajdzie się w szafie młodego mężczyzny. W wielu przypadkach pierwszy garnitur staje się równocześnie ostatnim, dlatego warto kupić model ponadczasowy.

Jaki kolor garnituru wybrać?

Stawiamy na granat. To kolor elegancki i ponadczasowy, a przede wszystkim uniwersalny. Nie ma chyba mężczyzny, który źle wyglądałby w dopasowanym granatowym garniturze. Błędem nie będzie także założenie produktu w kolorze grafitowym. Trzeba jednak pamiętać, że jest on mniej dostojny i ma charakter biurowy. Raczej trzeba omijać garnitur w kolorze czarnym. Nie jest uniwersalny, więc w przyszłości podczas okazji dziennych nie będzie można go wykorzystać. Jeśli wybierzesz czarny garnitur na studniówkę, to pamiętaj, że przed maturami będziesz musiał kupić kolejny model. Na dodatek będziesz miał ograniczoną możliwość doboru dodatków. Do czarnego garnituru w zasadzie pasuje tylko biała koszula. Trzeba go też częściej ręcznie oczyszczać, bo materiał będzie przyciągał różne pyłki.

Z jakiej tkaniny garnitur na studniówkę?

W sklepach znajdziesz produkty uszyte z różnych tkanin, jednak najlepszym wyborem będzie garnitur wełniany. Zapewni on komfort termiczny, ale będzie także dobrze się układał. Podczas zakupu warto sprawdzić gramaturę i splot wełny, bo wbrew powszechnej opinii to nie jest tkanina, którą można wykorzystać wyłącznie w okresie zimowym. Np. wełna o tzw. splocie fresco jest często wykorzystywana w letnich zestawach.

Podczas zakupów omijaj garnitury wykonane w całości lub części z poliestru lub innych tkanin sztucznych.

Fason i dopasowanie

Garnitur powinien mieć odpowiedni rozmiar i proporcje. Nie kupuj go na zapas i nie słuchaj porad, że jeszcze może urośniesz lub przytyjesz. Powinien dobrze leżeć w momencie zakupu. Na plecach nie powinny tworzyć się poziome i pionowe fałdy. Jeśli są widoczne, to oznacza, że w tym miejscu jest zbyt dużo materiału. Fragment, gdzie łączy się rękaw z barkiem, nie powinien natomiast wystawać poza linię ramion – oznacza to, że marynarka jest za szeroka w ramionach. Klapy marynarki powinny przylegać do klatki piersiowej. Ważne, żeby górny guzik znajdował się na wysokości najwęższego miejsca torsu. Jeśli go zapniesz, tkanina wokół niego nie powinna być zbyt napięta.

W większości przypadków sprawdzi się fason slim. Jeśli marynarka od garnituru jest jednorzędowa, to powinna być zapinana na dwa guziki. Oryginalnym pomysłem może być kupienie produktu dwurzędowego. Takie garnitury są wciąż rzadko spotykane i zrobią wrażenie na uczestnikach zabawy studniówkowej. Podczas zakupu zwróć uwagę na klapy marynarki. Nie powinny być zbyt wąskie.

Jaka koszula na studniówkę?

Wszystko zależy od tego jak bardzo formalny styl preferujesz. Najlepszym naszym zdaniem wyborem będzie jednak biała koszula z eleganckiej bawełny typu twill. Może mieć kołnierzyk klasyczny (tzw. kent), półwłoski lub włoski. Koszulę należy przymierzyć w sklepie. Omijaj punkty sprzedaży, które nie zezwalają a przymierzenie białego artykułu. Podobnie jak w przypadku garnituru w większości przypadków sprawdzi się fason slim. Zwróć uwagę, czy po wpuszczeniu koszuli w spodnie w okolicy bioder nie tworzą się fałdy materiału.

Buty na studniówkę

Nie warto oszczędzać. Klasyczne obuwie przyda się także na inną okazję. Proponujemy buty typu oxford w kolorze czarnym. Obuwie z zadartym i wydłużonym czubkiem, suwakami pozostaw w sklepie.

Dodatki

Zestaw na studniówkę nie musi być nudny. Kolorowe poszetki, skarpety czy mucha – to dodatki, które urozmaicą stylizację. Pamiętaj, że nie powinieneś dobierać krawata czy muchy pod kolor sukienki partnerki. Wspominaliśmy o tym w jednym z poprzednich artykułów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj