Sztruks – materiał nie tylko emerytów

Sztruks - opinie, zalety i wady
Fot. Maison Kitsuné

Jedni go uwielbiają, inni nienawidzą. Nie ma chyba drugiego materiału, który wywoływałby tak skrajne opinie. 

Wiele osób kieruje się stereotypami i twierdzi, że ubrania ze sztruksu noszą głównie emeryci lub panowie od lat prowadzący zajęcia na uczelniach wyższych. Tak jak kiedyś uważano, że jeans powinny nosić wyłącznie młode osoby, tak sztruks często klasyfikany jest jako odzież dla starszego pokolenia. A to nie prawda. Wszystko zależy bowiem od konkretnej stylizacji. Wystarczy zrezygnować z koloru czarnego czy brązowego. Zamiast tego wybrać ubrania w odcieniach zieleni, pomarańczu czy fioletu. Taki zestaw będzie wyglądał bardzo nowocześnie.

Sztruks ma wiele zalet. Jest masywny, a to sprawia, że idealnie nadaje się jako główny materiał w kolekcjach jesienno-zimowych. Zwolennicy sztruksu zachwalają jednocześnie jego miękkość i nieformalny charakter.

Ubrania z tego materiału mogą być ważnym elementem stylizacji – np. sztruksowe spodnie. Mogą być jednak tylko dodatkiem – krawat, kaszkiet. Sztruks można połączyć z produktami z grubej baweły, kaszmiru czy tweedu.

Wadą sztruksu jest szybkie zużywanie. Widać to w szczególności w takich miejscach jak łokcie czy kolana. Już po kilku noszeniach można zauważyć przetarcia. Ponadto ubrania ze sztruksu szybko się deformują.

Warto dodać, że dobry jakościowo sztruks nie powinien wymagać prasowania po zakończeniu prania i wysuszeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj