Wyruszasz na górską wyprawę? Bez względu na to, czy to krótka turystyczna wycieczka, czy przeprawa trwająca wiele dni z przystankami w schroniskach, potrzebujesz odpowiedniego ekwipunku. Twój górski bagaż będzie trochę ważył – minimum kilka kilogramów, a w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście. Potrzebny jest więc plecak. Jak go wybrać?
W przypadku górskich wypraw czy trekkingów nie każdy plecak będzie dobry. Sięgnięcie po miejski plecak czy ten używany jeszcze w czasach szkolnych to naprawdę kiepski pomysł. Przekonasz się o tym już po kilkudziesięciu minutach wędrówki z obciążeniem. Oto kilka najważniejszych elementów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę podczas wybierania plecaka.
Pojemność ma znaczenie
To zazwyczaj ona jest pierwszym parametrem, który uwzględniasz przy wyborze. Bo przecież inną ilość ekwipunku zabierasz na 1-dniowy trekking, a inną na tygodniowy rajd po Bieszczadach. Może więc warto kupić największy możliwy plecak – np. 60 litrowy i wozić go wszędzie? Niekoniecznie. Bo jeśli w środku wylądują np. tylko butelka wody, kurtka przeciwdeszczowa i kilka kanapek, to sam w sobie będzie ważył więcej niż wyposażenie. Zastanów się więc, jaki charakter mają najczęściej Twoje wyprawy:
- krótka i łatwa, kilkugodzinna wycieczka wymaga plecaka o pojemności miedzy 20 a 30 l;
- wycieczka jedno – dwudniowa – ok. 35 litrów;
- wycieczka kilkudniowa – 40 – 50 litrów (w plecaku zmieści się śpiwór, zapasowe ubranie i inne niezbędne akcesoria);
- długa wyprawa – 60 litrów lub nieco większy.
A jeśli Twoje wycieczki mają różnorodną długość, zainwestuj w dwa plecaki, by zapewnić sobie maksimum komfortu.
Odpowiednia budowa
To, co najbardziej oczywiste: dobry plecak na dłuższe wycieczki posiada pas biodrowy. Bo to na biodrach (a nie na ramionach!) powinien spoczywać ciężar Twojego ciała. Mniejsze plecaki to bardzo podstawowy pas biodrowy, im większe – tym szerszy i bardziej będzie rozbudowany.
Liczą się także:
- system nośny – w mniejszych plecakach będzie miękki i nie podlega regulacji; w większych i lepszych – jest w pełni regulowany, dając gwarancję możliwości kompleksowego dopasowania konstrukcji do budowy swojego ciała;
- ilość kieszonek, przegródek, troków – jednym słowem: wszystkich miejsc, w których możesz schować akcesoria – i te potrzebne jedynie do noclegu, i te, które zechcesz mieć pod ręką,
- wytrzymałość – dobry plecak to solidny materiał wykonania, który nie rozerwie się po kilku użyciach,
- dopasowanie do płci – brzmi kuriozalnie? Niekoniecznie! Damskie plecaki mają np. inny kąt, pod którym wszyty jest pas biodrowy czy odmienny (węższy) rozstaw szelek – warto więc na to zwrócić uwagę.
Istotna jest również marka plecaka. Ten źle dobrany i wykonany bez dbałości o szczegóły sprawi, że znienawidzisz każdy kolejny krok na wycieczce. Sięgnij zatem po sprawdzone rozwiązania – np. te oferowane przez firmę Salewa. Producenci tacy, jak ten, oferują szeroką gamę plecaków o różnorodnych parametrach technicznych, pomiędzy którymi znajdziesz taki, który pokochasz.
A z dobrym plecakiem każda wyprawa będzie przyjemniejsza!
Ja swój trekkingowy zamówiłam z lekka obawą, że jednak nie będzie pasować, albo będzie nie wygodny bo jednak go nie przymierzałam, ale się mega pozytywnie zaskoczyłam. Jest super wygodny i do tego idealnie leży na moich plecach, ma dużo miejsca i odpowiednie zabezpieczenia.