Wełna – jedna z najlepszych tkanin w modzie męskiej

Wełna - jaka najlepsza?
Fot. House of Fraser Howick

Wełna jest jednym z najpopularniejszych włókien naturalnych wykorzystywanym w przemyśle odzieżowym. Najczęściej kojarzy się z kolekcjami zimowymi, ale trudno zapominać o zastosowaniu tego surowca przy produkcji garniturów i marynarek.

Jakie są zalety wełny? Przede wszystkim bardzo dobrze izoluje ciepło przed niskimi temperaturami i odprowadza wilgoć. Co ciekawe, ta druga cecha sprawia, że można wykorzystać ją także w kolekcjach letnich. Produkty uszyte z tkaniny wełnianej o splocie typu fresco mają podobny komfort noszenia w wyskich temperaturach jak ubrania z lnu.

Wełna w przeciwieństwie do bawełny ogrzewa nawet w momencie, kiedy jest wilgotna. Co to oznacza? Jeśli produkt wełniany będzie lekko wilgotny, to tego nie odczujemy. W przypadku produktów z bawełny od razu czuć chłód i wilgoć.

Produkty z wełny są mniej gniotliwe od innych tkanin. W przypadku niektórych swetrów czy marynarek nie wymagają prasowania. Odzież wełniana nie wymaga częstego prania, ponieważ nie pochłania tak szybko zapachów, jak ubrania z bawełny.

Jakie wełny najlepsze?

Największym uznanie cieszy się wełna merynosowa. Przedstawiana jest jako wełna premium. Najwięcej tego rodzaju tkanin produkuje się w Australii. Wełna merynosowa charakteryzuje się wysoką miękkością i puszyszstością. Produkty z tego rodzaju wełny pozbawione są odczucia „gryzienia skóry”.

Innym rodzajem wełny jest kaszmir. Produkty z tej tkaniny są charakteryzowane jako luksusowe. Surowcem do produkcji kaszmiru są kozy kaszmirskie, które zamieszkują tereny Chin i Mongolii. Z tych krajów jednak eksportuje się surową wełnę, a same dzianiny produkowane są zazwyczaj we Włoszech, Wielkiej Brytanii czy Japonii. Kaszmir to bardzo drogi surowiec. Dlatego rzadko spotyka się produkty wykonane w 100 proc. z tej tkaniny. Zazwczaj kaszmir jest dodatkiem do wełny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj