Z kortu do świata mody. Które ubrania są związane z tenisem?

Tenis to jedna z kilku dyscyplin, które kojarzą się z luksusem i elegancją. Ubrania, które najpierw mogliśmy oglądać na kortach, z biegiem czasu trafiły do mody casualowej. Przypominamy najważniejsze z nich.

Koszulka Polo

Temu elementowi męskiej garderoby poświęciliśmy osobny artykuł. To tenisista Rene Lacoste jako pierwszy pojawił się na korcie w charakterystycznej koszulce z miękkim kołonierzykiem. A potem zbudował globalną markę nie tylko dla sportowców. Koszulkę z krokodylem na piersi nosiły ikony stylu, ludzie ze świata polityki i biznesu czy studenci prestiżowych uczelni. Początkowo firma Lacoste produkowała jedynie białe „polówki”. Dziś klasyczna koszulka dostępna jest w sklepach w prawie 70 kolorach.

Białe szorty

Kiedy zawodnicy zaczęli występować na kortach w koszulkach polo, to nadal standardem pozostały długie spodnie. Dziś ciężko to sobie wyobrazić, ale dopiero w 1933 r. brytyjski tenisista Henry Wilfred Austin zdecydował się wystąpić w białych szortach. Zawodnik nie mógł już znieść dotychczasowych ciężkich, wełnianych spodni. Prototyp szortów zamówił u zaufanego krawca. Ten pierwszy występ wzbudził niemałą sensację. Stopniowo inni teniści zaczęli rezygnować z długich spodni. A białe szorty trafiły też do mody codziennej, stając się często podstawą letnich stylizacji.

Tenisówki

Choć tenisiści noszą dzisiaj zupełnie inne obuwie niż kilkadziesiąt lat temu, to nazwa zobowiązuje. Popularność na kortach zyskały w 1915 r., kiedy powstała firma Keds. To właśnie ona jako pierwsza rozpoczęła produkcję lekkich płóciennych butów. Tenisówki cechowały się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża i niską ceną. Pod koniec lat 50. klasyczne tenisówki zaczęły być wycofywane z profesjonalnego sportu. Zastąpiły je buty z piankową podeszwą, która była wygodniejsza. Co ciekawe, marka Keds istnieje do dziś i produkuje nowoczesne modele tenisówek casualowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj