5 kwestii, o których należy pamiętać, kupując zegarki męskie

Zegarki męskie - o tym pamiętaj przed zakupem

W XXI wieku, gdy niemal każdy korzysta już ze smartfonów czy telefonów komórkowych, rola zegarków na rękę zupełnie się zmieniła. Obecnie nie służą one wyłącznie temu, aby sprawdzać na nich godzinę, ale pełnią funkcję biżuterii. Gustowny zegarek to idealne dopełnienie stylizacji, a także wskaźnik prestiżu. Właśnie dlatego obecnie wybór zegarka wcale nie jest taki prosty. Dlatego warto pamiętać o 5 najważniejszych rzeczach, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie.

Jaki styl wybrać?

Nowoczesne zegarki męski dostępne są w wielu rodzajach. Zupełnie inny model pasuje do eleganckiego garnituru, a inny do stylizacji codziennej czy sportowej. Oczywiście można zdecydować się na zegarek uniwersalny, ale wówczas trzeba zastanowić się nad tym, w jakich sytuacjach będzie najczęściej używany. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest model na stalowej bransolecie, ponieważ pasuje do większości stylizacji. Można wówczas uniknąć modowego faux-pas, gdy na ręce jest zegarek z czarnym, skórzanym paskiem, a na nogach buty w kolorze koniakowym.

Oczywiście liczy się nie tylko wygląd, ale także funkcje, a pod tym względem zegarki męskie są bardzo zróżnicowane. W zależności od potrzeb można zdecydować się model pokazujący dni tygodnia, datę czy wskaźnik rezerwy chodu. Niektóre zegarki wyposażone są w chronograf czy inne przydatne narzędzia.

Jaki rodzaj mechanizmu wybrać?

Oprócz wyglądu i funkcji zegarki różnią się między sobą również zastosowanymi mechanizmami. Najstarszy jest mechanizm klasyczny, czyli taki, który trzeba ręcznie nakręcać. Innym rozwiązaniem jest mechanizm automatyczny, w którym zegarek nakręcany jest w wyniku ruchu ręki. Tego typu modele posiadają rezerwę chodu, czyli określony czas, jaki pozostaje do rozwinięcia sprężyny napędowej. Taka rezerwa wynosi kilka godzin, a po tym czasie zegarek przestaje działać. W przypadku, gdy był odłożony np. na tydzień, będzie wymagał ponownego nastawienia i nakręcenia.

Zupełnie inną zasadę działania ma mechanizm kwarcowy, który zasilany jest bateriami. Jest to rozwiązanie najbardziej powszechne i cechujące się największą dokładnością, a przy tym niezbyt drogie. Warto jednak pamiętać, że w zegarkach luksusowych takie mechanizmy nie są stosowane.

Modowe marki zegarków – czy warto na nie stawiać?

Znane i cenione domy mody tworzą nie tylko odzież i obuwie, ale również dodatki, a wśród nich zegarki. Zegarki marek modowych nadają się bardziej na biżuterię niż czasomierz. W przypadku modeli oferowanych przez znane domy mody płaci się przede wszystkim za markę i za design, natomiast jakość mechaniczna nie jest zwykle zbyt wysoka.

Prestiż też się liczy

W przypadku zegarka nie ma jednej odpowiedzi na to, ile powinien kosztować. Za model o podobnych funkcjach można zapłacić również dobrze kilkadziesiąt złotych, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc ustalić, ile pieniędzy można przeznaczyć na zegarek, aby wiedzieć, czy wystarczy na lepszy model. Można rozejrzeć się też na rynku wtórnym, aby sprawdzić, czy wybrany model w przyszłości straci, czy może zyska na swojej wartości.

Najsłabszy punkt – szkiełko

Wytrzymałość każdego zegarka zależy od szkiełka, dlatego najlepsze zegarki męskie są wyposażone w szkiełka z naturalnego szafiru. Tuż za nimi jest szafir syntetyczny, a następnie szkiełko mineralne. Najsłabsze materiały to plastik i hesalit. Twardość szkiełka określa skala Mohsa – najtrwalsze szkła mają twardość 8-9. Warto jednak pamiętać, że niektóre model vintage mają szkiełka hesalitowe, a mimo to prezentują się naprawdę pięknie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj