Z czego składa się zegarek? Poznaj jego budowę

Formalny zegarek Omega
Fot. Omega

Ładny i drogi zegarek. O tym marzy większość stylowych mężczyzn. Rzadziej jednak zwracają oni uwagę na to, z jakich elementów składa się zegarek i co wpływa na jego końcową cenę. 

Tarcza

Najbardziej eleganckie i zarazem klasyczne modele mają tarczę w kolorze białym, ecru, srebrnym lub szarym. Im bardziej minimalistyczna tarcza, tym zegarek cechuje się wyższym stopniem formalności. Przeciwieństwem są zegarki codzienne. Tu najczęściej stosuje się granatowe lub czarne tarcze. Ich tarcze zawierają także dodatkowe wzory czy napisy.

Koperta

Jest zewnętrzną obudową zegarka i jej główne zadanie to ochrona mechanizmu. Najbardziej eleganckim kształtem jest okrąg Materiały wykorzystywane do stworzenia koperty mogą być różne. Od metali szlachetnych (np. platyna czy złoto), po inne metale (stal, mosiądz), tworzywa sztuczne (kauczuk, plastik), a nawet ceramikę. Koperty mogą być różnie wykończone. Np. poprzez polerowanie lub matowienie. To właśnie kopertę dobiera się do innych elementów męskiej biżuterii – obrączki, spinki do krawata czy klamry paska.

Szkiełko

W tańszych modelach może być wykonane z plastiku, przez co nie unikniemy zarysowań. W droższych zegarkach wykorzystuje się szkło mineralne lub najdroższe szafirowe, które jest też najtwardsze ze wszystkich.

Koronka

Służy do nastawienie lub korygowania wskazań czasu. W zależności od modelu może pełnić kilka innych funkcji – aktywować budzik, obracać pierścień pod szkiełkiem czy aktywować inną strefę czasową.

Mocowanie

Zazwyczaj wykorzystuje się paski lub bransolety. Najbardziej eleganckie są paski z delikatnych skór naturalnych. Formalność będzie zależała jednak także od gatunku, koloru czy przeszyć i innych detali. W najdroższych modelach pasek może być wykonany ze skór zwierząt egzotycznych (krokodyla, jaszczurki). W tanich sportowych modelach pasek może zostać wykonany z silikonu czy kauczuku. Także bransoleta obniża formalność zegarka. Taki produkt powinniśmy nosić tylko w przypadku spotkań nieformalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj