Najczęściej możemy zobaczyć ją na nieformalnych koszulach. Motyw kratki vichy, zwanej też gingham, to ponadczasowy wybór.
Vichy wyróżnia się minimalizmem. To dwa kolory przędzy, które przecinają się pod kątem prostym, tworząc symetryczny wzór złożony z małych kwadratów. Krata vichy znana jest od wielu lat i często nazywana jest stołówkową. Ten wzór wykorzystywali bowiem chętnie producenci tekstyliów kuchennych.
Pierwsze wzmianki o vichy pojawiły w 1615 r. Na Wyspy Brytyjskie wzór ten przywieziono z kolonii indyjskich. Potem kraciaste tkaniny trafiły do Francji, a w XIX w. do Stanów Zjednocznych. Amerykanie oszaleli na jej punkcie. Kratka zaczęła pojawiać się na koszulach, marynarkach, ubraniach dziecięcych, a nawet płaszczach.
Wzór vichy można znaleźć na produktach z różnego rodzaju tkanin, takich jak twill, len, oxford czy flanela. Dzięki temu można go nosić przez cały rok. Najczęściej spotykane połączenia to granat i błękit na białym tle. A sama krata ma zazwczaj szerokość 1 cm.
Zestawy z kratką vichy
Warto pamiętać, że vichy będzie zazwyczaj najbardziej wyrazistym elementem stylizacji i należy umiejętnie połączyć ją np. z krawatem. Jeśli chcemy koszulę z motywem vichy zestawić z garniturem, to trzeba pamiętać, że powinien on być nieformalny – wykonany np. tweedu, flaneli lub lnu. Kontrastowa krata dobrze wygląda w połączeniu z ubraniami z gładkich tkanin o mało wyrazistych kolorach.