Ciemny, głęboki odcień zieleni, przywodzący na myśl egzotyczne wyspy i tajemnicze zarośla, barwa nocnego nieba, a może barwa dojrzałego wina – która z barw najlepiej do Ciebie pasuje? Rzadkie minerały od tysięcy lat wzbudzały pożądanie zarówno wśród maluczkich, jak i możnych tego świata. Poznaj najpiękniejsze i najdroższe kamienie szlachetne.
Jadeit
Jadeity wydobywane na terenie Birmy należą do najwyżej wycenianych kamieni szlachetnych na świecie. Szczególnie cenione są jadeity cesarskie o barwie butelkowej zieleni, które eksperci wyceniają nawet na trzy miliony dolarów za karat. Im bardziej przezroczysty jest dany jadeit, tym wyższa jest jego wartość rynkowa. Szlachetne i piękne jadeity, którymi zdobiona jest biżuteria Tous, wpisują się doskonale w aktualne trendy modowe.
Czerwony diament
Czerwony diament to jedna z najdroższych i najcenniejszych odmian tego minerału. Na cenę rynkową wpływa przede wszystkim fakt, że kamieni tego rodzaju jest bardzo ograniczona liczba – eksperci szacują, że zaledwie 30 sztuk. Czerwone diamenty, określane również jako rubinowe (z uwagi na ich niecodzienną barwę) są dostępne tylko dla wybranych. Ich koszt oscyluje wokół 2 do 2,5 miliona dolarów za karat. Powodem tak wygórowanej ceny jest ich rzadkie występowanie. Praktycznie jedynym miejscem wydobycia jest australijska kopalnia Argyle.
Szmaragd
Szmaragdy przez niektórych określany jest mianem króla klejnotów. Wyjątkowy odcień zieleni może – w zależności od egzemplarza – przyjmować zróżnicowane nasycenie. Niesamowity urok tych kamieni szlachetnych doceniała Kleopatra, która biżuterię nimi wzbogaconą wybierała najchętniej.
Szafir
Szafir charakteryzuje się niezwykłą twardością, która ustępuje jedynie w zestawieniu z diamentem. Szczególnie ceniony i poszukiwany przez jubilerów kamień szlachetny. W zależności od składu chemicznego i domieszek żelaza, magnezu, wanadu, chromu czy tytanu może przybierać inne barwy. Najbardziej typowa postać szafiru ma barwę niebieską. Pośród rzadszych odmian szafiru można wyróżnić kamienie o jasnych odcieniach, takich jak biel, jasny róż czy jasny niebieski (określany jako akwamaryn wschodni). Spotyka się też szafiry całkowicie bezbarwne. W jubilerstwie można natknąć się również na szafiry w intensywnych barwach: wyjątkowo poszukiwany fioletowo-niebieski kamień (szafir kaszmirski), egzemplarze o pomarańczowo-czerwonym zabarwieniu (paparadża), ale też odcienie wpadające w fiolet czy purpurę. Najbardziej popularne szafiry o niebieskiej barwie to zasługa domieszki żelaza lub tytanu. Z kolei jony żelaza zabarwiają ten cenny minerał na odcienie żółtego i zielonego, chrom odpowiada za występowanie czerwonych szafirów, zaś wanad – odmian fioletowych.
Jednym z największych i najcenniejszych szafirów na świecie jest kamień nazywany Blue Belle of Asia. Ten ważący 400 karatów szafir zachwyca wspaniałym nietuzinkowym niebieskim odcieniem i dużą przezroczystością. Podczas aukcji w 2014 osiągnął zawrotną wartość – został sprzedany za 22 miliony dolarów. Jak widać na powyższym przykładzie, ceny kamieni szlachetnych potrafią przyprawić o zawrót głowy.