Oficjalny męski dress code, czyli jak ubrać się na ważne spotkanie lub uroczystość?

Oficjalny męski dress code

Zasady męskiego dress code’u uległy ostatnimi laty znacznemu rozluźnieniu. Są jednak miejsca, gdzie nadal obowiązują, choć i tak w znacznie uproszczonej formie niż dawniej. Oto, o czym powinien pamiętać elegancki mężczyzna, wybierający się na ważne biznesowe spotkanie lub inne wydarzenie, gdzie obowiązuje elegancki strój.

1. Dobrze skrojony garnitur to podstawa

Garnitur – wszystko jedno czy formalny, czy codzienny – powinien być wykonany z najwyższej jakości tkanin oraz idealnie układać się na sylwetce. W innym wypadku jego ubieranie po prostu nie ma sensu. Czym kierować się zatem przy zakupie garnituru? Jeśli nie masz w zwyczaju nosić garnituru zbyt często i potrzebny jest Ci model uniwersalny, najlepiej postawić na granat. Garnitur w takim kolorze sprawdzi się zarówno podczas biznesowego spotkania, jak i przyjęcia weselnego. Gdy tego typu sytuacje przytrafiają Ci się regularnie, warto mieć dla niego alternatywę np. garnitur szary albo w kratę.

Należy jednak pamiętać, że wzorzyste tkaniny nie są akceptowane podczas okazji o wysokim stopniu formalności (np. uroczystych galach). Będzie to za to doskonały strój na co dzień do pracy oraz na mniej oficjalne spotkania. Dobrze skrojony garnitur to taki, który nie zaburza proporcji oraz nie marszczy się na sylwetce. Spodnie powinny układać się w linii prostej (dozwolone jest maksymalnie jedno załamanie nad butem), podobnie marynarka. Ta ostatnia nie może być jednocześnie za krótka – jedna z kluczowych zasad męskiej elegancji mówi, że w zestawie z garniturem zawsze powinna zakrywać pośladki. W innym wypadku sylwetka niepotrzebnie ulegnie skróceniu. Ważna jest także długość rękawów marynarki. Powinny zakrywać nadgarstek i jednocześnie odsłaniać ok. 1 cm mankietu koszuli.

2. Starannie wyprasowana koszula w odpowiednim kolorze

Za najbardziej elegancką koszulę uchodzi ta biała z łamanym kołnierzykiem i krytą plisą guzikową. Podczas biznesowego spotkania byłaby to jednak zbytnia ekstrawagancja. Wystarczy biała koszula z kołnierzykiem włoskim lub kent. Może ją też zastąpić koszula w kolorze jasnoróżowym, błękitnym lub w dyskretny mikrowzór. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz stopnia formalności wydarzenia. Podczas wyjątkowo eleganckich przyjęć wzorów, czy to na koszuli, czy na garniturze, należy się wystrzegać.

Koszula, podobnie jak garnitur, powinna być idealnie dopasowana do sylwetki. Nie może się marszczyć ani rozchodzić na wysokości klatki piersiowej. Ważny jest także rozmiar kołnierzyka – powinien przylegać do szyi, ale też zanadto jej nie krępować. Idealnie, jeśli między kołnierzykiem, a szyją będzie się mieścił palec.

3. Ostatni krok do sukcesu to dodatki

Praktycznie każdy mężczyzna ma w szafie co najmniej jeden krawat, tylko nieliczni potrafią jednak sprawić, by stał się on prawdziwą ozdobą stylizacji. Pierwsza rzecz to wygląd krawatu: do stylizacji oficjalnych lepiej wybierać modele w neutralnych kolorach, o dyskretnym deseniu. Wystrzegać należy się też zbyt wąskich krawatów tzw. „śledzi”, ponieważ jest to element mody codziennej i można je wkładać jedynie na mniej uroczyste okazje.

Największym problemem, z jakim wiąże się noszenie krawatu, jest węzeł. Ten fabrycznie zawiązany w ogóle nie wchodzi w grę – to zaprzeczenie klasycznej elegancji. Krawat należy wiązać samodzielnie. Do wyboru mamy kilka węzłów, warto nauczyć się co najmniej dwóch i dostosowywać je do okazji (na początek polecamy węzeł prosty oraz windsorski). Jeżeli chodzi o długość – końcówka krawata powinna sięgać klamry paska.

Do krawatu można dołączyć poszetkę. Jeśli dopiero oswajamy się z tym elementem garderoby, warto zacząć od tej najbardziej uniwersalnej, czyli białej. Potem można rozpocząć eksperymenty z kolorami. Poszetka powinna korespondować z kolorem i deseniem krawatu, ale go nie powielać. Podobnie jak krawat można ją wiązać na różne sposoby. Najprostszy to tzw. TV fold. Polega na złożeniu chusteczki w prostokąt i ułożeniu jej w kieszonce marynarki tak, aby nieznacznie wystawała ponad jej krawędź.

Zostają jeszcze buty. Zasady klasycznej męskiej elegancji mówią, że nie powinny one zbyt mocno kontrastować z garniturem. Do granatowego garnituru – wbrew modzie – lepiej wybrać zatem buty czarne, ewentualnie ciemnobrązowe. Te w jaśniejszych odcieniach nie będą prezentować się najlepiej.

Podobnie ze skarpetkami – one także nie powinny zbyt mocno rzucać się w oczy. Chyba że okazja nie jest zbyt formalna – wtedy można sobie pozwolić na wzorzyste modele. Najważniejsze jest jednak to, aby skarpeta zasłaniała łydkę, także podczas siadania. Kostki można eksponować, nosząc chinosy. W zestawach z garniturem (zwłaszcza tych na specjalne okazje) jest to absolutnie wykluczone. 

Źródło: Borgio.co

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj