Płeć brzydka nie musi już być brzydka?

Wizerunek mężczyzny zmieniał się na przestrzeni wieku wielokrotnie. Gdyby odbyć podróż dekada po dekadzie można zauważyć niezwykłe metamorfozy sugerowane zagraniczną modą czy historią. Dziś mężczyźni wyłuskali z ostatnich stu lat najważniejsze aspekty modowe. Stereotyp utrzymał się, ale w odświeżonej formie: mężczyzna jest męski, ale i zadbany.

Męskość w dekadach – zobacz jak wyznaczali trendy najbardziej znani mężczyźni

Początek XX wieku zdaje się być początkiem wolności i swobody. Mężczyźni noszą krótko strzyżone włosy, ale bujne i wystylizowane wąsy. Lata 20. to czas, kiedy dyktatorem mody staje się Hollywood i – umówmy się – jego wpływy pozostają wyraźne do dziś. To też czas, kiedy mężczyźni przywiązują wielką wagę do swojego wyglądu. W jednym z wywiadów Rudolph Valentino powiedział wtedy, że „woli wyjść z domu głodny, niż źle ubrany”. Lata 30. to po prostu Al Capone, zaś 40. – Humphrey Bogart. To dzięki niemu kapelusz i papieros stały się firmowym znakiem prawdziwego mężczyzny. Także ten trend ma się dziś u nas doskonale. Jak pachnie prawdziwy mężczyzna? Perfumy męskie o zapachu tytoniu i skóry – to miejsce, gdzie dowiesz się, jak powstają zapachowe trendy dla mężczyzn.

Płeć brzydka

Po Casablance nastał czas dla lat 50. i ich głównego bohatera – Jamesa Deana. To wtedy biały t-shirt, jeansy i skórzana kurtka – strój tak przecież zwykły – zaprowadził tak niezwykły zamęt. Lata 60. to Beatlesi oraz swetry w połączeniu z garniturem. Lata 70. to przenikanie się wszystkich trendów i zero granic. Zaś lata 80. i 90., które teraz właśnie przeżywają swoisty renesans, to Johnny Depp i jego skórzana kurtka czy Patrick Swayze z wielkim torsem i tanecznym romantyzmem.

Millenium i początek nowego wieku

Od początku wieku aż do dzisiaj można zauważyć jak historia zatacza koło. Mężczyźni odnaleźli się w modzie dawnej i bawią się nią. Łączą stylistykę sportową z prawdziwą elegancją. Chcą być trochę jak Bruce Willis ze „Szklanej pułapki”, ale tylko w połączeniu z Ryanem Goslingiem z „La la Land”. Romantyzm przenika się ze stanowczością i siłą. Wyraźnie zaznaczone mięśnie klatki piersiowej są dziś przez mężczyzn pielęgnowane odpowiednimi balsamami i olejkami. I nikogo to już nie dziwi. Nie dziwi już dziś flanelowa koszula w kratę w połączeniu z jeansami i ciężkimi butami. Oswoiliśmy się ze stylistyką drwala, który oprócz wspomnianych elementów powinien także zapuścić długą brodę. Ale powinien tę brodę odpowiednio pielęgnować.

Atrybuty modnego faceta Prasa i telewizja – skąd płynie nurt?

To The Times, The Guardian i The Telegraph – prestiżowe magazyny – poinformowały swoich czytelników, że moda na mężczyzn metroseksualnych (zadbanych i wymuskanych) ustępuje właśnie miejsca drwalom. Ale chwilę później oba te nurty połączyły się ze sobą i dziś mężczyzna typowo męski to także mężczyzna niezwykle zadbany. Podpowiada nam to telewizja, pokazując jak się teraz nosi Leonardo DiCaprio, Brad Pitt czy Jake Gyllenhaal.

Salony fryzjerskie i strzyżenie brody – nowe miejsca dla nowoczesnych mężczyzn

Są już w Polsce salony, do których wejdą jedynie mężczyźni. Napiją się w nich dobrej whisky i pozwolą specjalistom zadbać o swoje fryzury, przystrzyc nieco brodę i zebrać garść rad, jak dbać o wysuszoną skórę, siwe kosmyki czy łamliwe paznokcie.

Płeć brzydka wcale nie chce być brzydka. Ale chce pozostać męska. I to się wcale nie kłóci. Więc po prostu bądź sobą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj