Podeszwa skórzana czy gumowa. Która jest lepsza?

Jakie eleganckie buty wybrać?
Fot. Marks & Spencer

To jedno z tych pytań, które często pada podczas zakupów w sklepie obuwniczym. Jak zwykle, w takich przypadkach, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, na jakie okazje będą takie buty wykorzystywane. 

Skórzany ideał?

Obuwie na skórzanej podeszwie jest oczywiście bardziej eleganckie. Nikt z naszych czytelników raczej nie ma co do tego wątpliwości. Dzięki cienkiej podeszwie, buty mają optyczną lekkość. Wyglądają lepiej w przypadku wieczorowych stylizacji.

Jeśli jednak zamierzacie wykorzystywać buty ze skórzaną podeszwą jesienią i zimą to mamy gorsze wiadomości. Częste noszenie sprawia, że takie obuwie szybko się ściera i podeszwa przemaka. Dlatego w tym okresie obuwie wymaga regularnej pielęgnacji. Tylko za pomocą takich środków jak tłuszcz do skór można opóźnić ścieranie się podeszwy.

Inną wadą takich butów jest fakt, że używanie różnych środków nadaje im poślizgu. Jeśli wybierzecie się do klubu, w którym są nieodpowiednie schody, to już na wejściu możecie zostać uznani za osobę będącą pod wpływem alkoholu. Waszym przeciwnikiem będą także chodniki z kostki granitowej.

Obuwie z podeszwą skórzaną mają jednak wiele zalet. Zapewniają wyższy komfort stopie. Skórzana podeszwa „oddycha”, odprowadza część wilgoci na zewnątrz. Poza tym podeszwę gumową można wymienić, choć jest to kosztowna operacja. Buty są też dużo lżejsze niż te wykonane z podeszwą gumową. Szybko to docenicie np. po dłuższym spacerze.

Gumowa podeszwa

Buty na gumowej podeszwie są bardziej masywne i oczywiście przez to mniej eleganckie. Największą wadą jest brak możliwości regeneracji podeszwy. Trudno ją naprawić w estetyczny sposób. Guma jednak dobrze izoluje stopę przed zimnem. Taka podeszwa lepiej trzyma się podłoża i jest zazwyczaj nieprzemakalna. Rekomendowana jest dla osób, które jesienią i zimą pokonują duże odległości pieszo.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj