Termin ten popularny we Włoszech coraz częściej pojawia się w publikacjach na polskich blogach modowych. Co oznacza?
Genezy sprezzatury należy szukać w muzyce. Od XV wieku używano tego terminu do opisywania swobodnej interpretacji utworów. Chodziło o to, żeby były one wykonywane z pewną lekkością. Dopiero potem słowo wprowadzono do mody i innych dziedzin.
Sprezzatura w modzie
W klasycznej elegancji sprezzatura to świadome łamanie ogólnie przyjętych zasad. Może być nią nieodpięty guzik czy krzywo zawiązany krawat. Włosi często podwijają rękawy w marynarce czy rozpinają dwurzędówkę. To również przejawy sprezzatury, a nie brak znajomości modowych reguł. Im większe doświadczenie w świecie męskiej elegancji, tym sprezzatura jest bardziej efektowna. Łamanie zasad świadczy o ogromnej odwadze mężczyzny. Tego typu pójście pod prąd na pewno zwróci na siebie uwagę.
Włosi uwielbiają sprezzaturę. Pozwala im ona nadać charakter stylizacji. Sprawia wrażenie lekkości i naturalności. Warto pamiętać, że jest cienka granica pomiędzy sprezzaturą a niedbałością. Niewypastowane buty czy plamy na ubraniach nie są świadomym łamaniem zasad a zwykłą niechlujnością.