Strój biznesowy niejedno ma oblicze

Business casual to formalny i jednocześnie swobodny sposób ubierania się do pracy. Sprawdź w naszym artykule

Na czym polega styl business casual?

Taki dress code określa rodzaj stroju pasującego do wykonywanej pracy i pozwala go dopasować do aktualnie sprawowanego stanowiska, tudzież zawodowego środowiska. Oczywiście o wiele więcej restrykcji spotkamy w przypadku ubioru noszonego w banku czy też kancelarii niż w prywatnej firmie lub agencji reklamowej. Wiele korporacji, czy też urzędów stosuje zwięzłe zasady określające strój pracownika. Przeważnie jest to właśnie tytułowy business casual, choć bardzo często dress code może być różny w zależności od sprawowanej funkcji i samego firmy. W świecie korporacyjnym business casual oznacza poluzowanie ścisłych niekiedy zasad biznesowej elegancji. Co to dokładnie oznacza?

Dwa oblicza stylów biznesowych

Ten styl stworzono specjalnie z myślą o urzędnikach i pracownikach korporacji, których do tej pory nie obowiązywały sztywne zasady klasycznego stroju biznesowego. W związku z tym istnieją dwa rodzaje dress code’ów, obecnych w firmach. Business formal to pierwszy z nich. Męska część pracowników musi być pod krawatem, a panie z kolei noszą dopasowane garsonki, rajstopy i zakryte obuwie.

Z kolei business casual daje więcej swobody pracownikom, oczywiście w ramach określonej normy. Zbyt głęboko posunięta swoboda również nie jest mile widziana, ponieważ strój powinien być schludny i elegancki. Krótko mówiąc, taki styl jest zarówno formalny, jak i wygodny.

Ubieraj się z luzem i elegancko

Business casual to formalny i jednocześnie swobodny sposób ubierania się. Możesz śmiało ubierać się tak na co dzień, a nie tylko do pracy. Słówko casual oznacza po prostu „codzienny”. Taki styl wiąże się z nieformalnym i swobodnym podejściem do tematu ubioru. Połączysz w jego ramach elementy wieczorowe z codziennymi. Business casual to nieco luźniejszy biznesowy outfit dopuszczalny przez niektóre firmy w określone dni.

Taki styl nadal wiąże się z przestrzeganiem pewnych formalnych zasad i dostosowaniem do stanowiska i atmosfery pracy. Business casual to przede wszystkim klasyczne fasony z niewielkim luźniejszym akcentem, niewielkie wzory oraz zgaszone kolory.

Krawat schowaj do szuflady

Business casual oznacza pozbycie się krawata. Pamiętaj jednak, że męski styl biznesowy związany jest z tym bardziej eleganckim i nieco luźniejszym obliczem. Warto więc krawat mieć pod ręką, czy też właśnie w szufladzie, by w razie nagłego spotkania szybko go założyć.

Innym świetnym dodatkiem, który idealnie będzie pasował do biznesowej stylizacji będzie oczywiście poszetka albo muszka. Warto czasami również pomyśleć

Postaw na oryginalną koszulę

Nie oznacza to automatycznie wybrania jakiejkolwiek koszuli. Powinieneś się pod tym względem kierować zasadami dobrego smaku i dobrać koszulę odpowiedniej jakości. O taką część ubioru należy odpowiednio zadbać, bowiem to właśnie ona bardzo często jest Twoją wizytówką. Warto dlatego poznać różne technik prania, rozwieszania i prasowania koszul. Są to bardzo przydatne rzeczy – zwłaszcza teź jeśli sporo podróżujemy w celach biznesowych.

Paleta dozwolonych barw jest rzecz jasna zróżnicowana. Dopuszczalne są różne odcienie różu, ciemniejsze oraz gustowne mikrowzory. Pamiętaj jednak o tym, że pomimo dość swobodnego kodu biznesowego ubioru, noszenie koszul z krótkim rękawem traktowane jest jako poważne faux pas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj