Wciąż nieprzestająca zachwycać Grecja

Gdzie jechać na wakacje do Grecji

O południu Europy w ostatnim czasie często mówi się w mediach wyłącznie w kontekście kryzysu imigracyjnego. Zapominamy więc o tym, jak piękny jest region, który bezsprzecznie należy uznać za kolebkę cywilizacji europejskiej, a przecież nadal wart jest on odwiedzenia.

Obrać kierunek na Peloponez

Kulturę europejską w pierwszej kolejności ukształtowały cywilizacje położone w obszarze basenu Morza Śródziemnego. Dzisiejsza Grecja była w czasach starożytnych zlepkiem polis. Państwa-miasta takie jak Ateny czy Sparta były ważnymi ośrodkami na mapie ówczesnej Europy. Tamtejszą hegemonią Greków przerwali dopiero Rzymianie w II w. p.n.e.

Zanim Grecja przeobraziła się w państwo, jakie znamy, musiało upłynąć wiele lat. Po podziale Cesarstwa Rzymskiego stała się częścią Bizancjum, aż do XV wieku, kiedy władzę nad półwyspem Peloponez przejęło Imperium Osmańskie. Dalsze, niezwykle burzliwe losy sprawiły, że w pełni demokratyczne rządy w erze nowożytnej nastały w tym kraju dopiero w 1974 roku po obaleniu junty czarnych pułkowników.

Od innych państw na południu Europy takich jak Włochy czy Hiszpania Grecję wyróżnia mocno rozproszone terytorium. Takie, a nie inne ukształtowanie terenu sprawia, że w jego skład wchodzą liczne wysepki. Najdalej wysuniętym stałym lądem Grecji jest Peloponez. Historyczną krainę, w której położone były takie miasta jak Korynt, Mykeny czy Sparta często przedstawiano w dziełach starożytnych wieszczy takich jak np. Homer.

Górzyste ukształtowanie terenu, śródziemnomorski klimat, interesująca kuchnia są niewątpliwie czynnikami, które przyczyniły się do tego, że Grecja od lat jest w czołówce najchętniej odwiedzanych państw na świecie.

 Nieznane oblicze Zakynthos

Grecka wyspa nazywana mianem „Kwiatu Wschodu” z pewnością zasłużyła na takie określenie. Zakynthos nie bez powodu kojarzy się przyjeżdżającym tu po raz pierwszy z rajem. Wybrzeże pełne klifów z malowniczymi, piaszczystymi plażami, które otaczają turkusowe wody Morza Jońskiego, tworzą razem niesamowite krajobrazy.

Dobra infrastruktura to podstawa, jeżeli chce się sprowadzić w dane miejsce turystów. Poza promami kursującymi pomiędzy wyspami na Zakynthos można dostać się także samolotem. Tutejszy port lotniczy zbudowany w 1972 roku obsługuje pasażerów niemal przez całą dobę. Wyjątek stanowi przerwa pomiędzy północą a godziną 4:00. Ma to ścisły związek z ochroną gatunku żółwi Caretta, które na pobliskich plażach składają jaja.

Na wielu folderach reklamowych przedstawiających Zakynthos można dostrzec miejsce zwane Zatoką Wraku. Przepiękna plaża położona pomiędzy dwoma wysokimi klifami z pewnością jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia przez każdą osobę przybywająca na wyspę. Nie ma chyba drugiej, tak wdzięcznej lokalizacji do zrobienia sobie sesji zdjęciowej.

Stale zyskująca na popularności wyspa Zakynthos wydaje się doskonałym miejscem do spędzenia na niej wakacyjnego urlopu. Chętnie odwiedzana jest przez nowożeńców oraz rodziny z dziećmi. Mnogość dostępnych atrakcji pozwala tak rozplanować czas, że nawet dwutygodniowe wakacje będą ciekawym doświadczeniem. Więcej informacji na ich temat można znaleźć tutaj: http://www.tui.pl/wypoczynek/grecja/zakynthos.

Karpathos, Korfu a może Kreta?

Spośród przeszło 2500 wysp wchodzących w skład terytorium Grecji niektóre z nich stały się prawdziwą mekką dla turystów z całego świata. Na miano największej i być może najpopularniejszej zasługuje Kreta. Chętnie odwiedzana przez turystów z Polski ze względu na dobrą sieć połączeń lotniczych i nie tylko. Największymi atrakcjami Krety są przede wszystkim ruiny pałaców minojskich, liczne jaskinie, czy też Cretaquarium – gigantyczne akwarium publiczne, które ma pojemność 1,7 mln litrów.

Pomiędzy Rodos a Kretą zlokalizowana jest malownicza wyspa Karpathos. To idealna oaza spokoju dla wszystkich, którzy chcą na chwilę zapomnieć o codziennych troskach. Życie mieszkańców toczy się w powolnym rytmie, co doskonale odzwierciedla charakter małych miejscowości. Miejsce to ma do zaoferowania naprawdę wiele, bo poza plażowaniem można udać się na wędrówki piesze po specjalnie wytyczonych szlakach. Na szczególną uwagę zasługuje lokalna kuchnia, której bezdyskusyjnie należy zakosztować. Natomiast na północ od Karpathos leży inna, równie interesująca pod względem odwiedzenia wyspa – Kos.

Rozpiętość terytorialna Grecji sprawia, że każdy jej zakątek wart jest bliższego poznania. Takim miejscem na pewno jest Korfu położone na Morzu Jońskim, nieopodal wybrzeży Albanii. Każdego roku wyspę tą odwiedza ponad milion turystów, którzy często mają w zwyczaju wracać tu w przyszłości.

Czas na odwiedzenie Grecji

Dziś na tygodniowe wczasy na południu Europy może sobie pozwolić znacznie więcej Polaków niż jeszcze dziesięć lat temu. Duża w tym zasługa samych biur podróży, które regularnie publikują zarówno atrakcyjne oferty first minute, jak i te na ostatnią chwilę, oferując przy tym pokaźny rabat. Sprzyjający klimat panujący w Grecji sprawia, że sezon trwa tutaj znacznie dłużej, niż nad Bałtykiem. To również szansa dla wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą wziąć urlopu we wakacje. Nawet wiosną temperatury są na tyle przystępne, że kąpiel w morzu nie stanowi problemu. W celu uniknięcia jakichkolwiek niedogodności najlepiej udać się na urlop z renomowanym biurem podróży, które ma partnerów w wielu regionach Grecji. Taki standard oferuje m.in. TUI. Więcej o miejscach, do których organizuje wycieczki, można przeczytać tutaj: http://www.tui.pl/wypoczynek/grecja.

Perspektywa spędzenia wczasów na południu Europy brzmi na tyle kusząco, że warto już teraz pomyśleć o dokonaniu stosownej rezerwacji. Kiedy obierzemy za cel Grecję, to z pewnością tego nie pożałujemy. Ten gościnny kraj zachwyci nas nie tylko krajobrazami, ale też wyborną kuchnią i atmosferą, której nie ma nigdzie indziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj