5 powodów, dla których warto wybierać ubrania z bawełny organicznej

Bawełna organiczna

Rośnie świadomość społeczeństwa na temat ochrony środowiska. Coraz więcej osób decyduje się na kupno rzeczy z ekologicznych hodowli, a dużym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się produkty powstające z recyklingu czy odpadów biodegradowalnych. Spore zmiany w ostatnim czasie przechodzi w tej kwestii branża odzieżowa. Jedną z przesłanek to potwierdzających są ubrania z bawełny organicznej, dostępne w ofertach coraz większej liczby marek.

Bawełna jest rośliną, która charakteryzuje się dużą podatnością na działanie różnych szkodników, dlatego z jej konwencjonalną uprawą wiąże się nie tylko ogrom pracy, ale niekiedy użycie dużej ilości środków chemicznych. Aż 11% światowego zużycia nawozów sztucznych przypada na produkcję bawełny! Między innymi z tego względu jej włókna na etapie produkcji wymagają intensywnego oczyszczania i zastosowania chemii syntetycznej, która np. minimalizuje zagniecenia. Klasyczny biały t-shirt bawełniany poddawany jest procesowi wybielania, a do jego wyrobu wykorzystuje się jeszcze więcej szkodliwych środków niż przy kolorowych odpowiednikach! Alternatywą dla tradycyjnej bawełny jest coraz popularniejsza bawełna organiczna. Czym charakteryzuje się ten materiał i dlaczego warto zainwestować w ubrania z niego wykonane?

Powód nr 1: korzystnie wpływa na środowisko

Uprawa bawełny organicznej nie obciąża środowiska w taki sposób jak uprawa konwencjonalna. Przede wszystkim ten rodzaj bawełny swój początek ma na ekologicznych plantacjach, gdzie do uprawy nie używa się środków chemicznych. W tym przypadku należy odróżnić ubrania z bawełny organicznej oraz ubrania powstałe w procesie organicznym. Te pierwsze składają się w części lub w całości ze wspomnianej bawełny. Z kolei druga wersja tworzona jest w całości ekologicznie – od uprawy, przez przędzenie i produkcję, po wykonanie nadruków. Cały proces odbywa się w certyfikowanym zakładzie. Nie trzeba dodawać, że takie przygotowywanie odzieży pozwala znacząco ograniczyć zużycie wody (a przy tradycyjnej produkcji i uprawie jest ono ogromne – na jeden podkoszulek potrzeba aż 2700 l wody!), nie mówiąc już o szkodliwych i agresywnych środkach chemicznych.

Powód nr 2: jest bardziej wytrzymały

Ubrania wykonane z bawełny ekologicznej to nie tylko świadomy wybór w walce o dobro planety, ale także oszczędność. Odzież organiczna, dostępna w ofertach wielu brandów odzieżowych (m.in. w markach Mohito i Reserved, należących do polskiej firmy rodzinnej LPP S.A.), wyróżnia się również wysoką jakością. Jednym słowem jest trwała, przez co zachowuje dobrą kondycję przez długi czas. Ta bawełna może pochwalić się odpornością na zagniecenia czy mechacenie, a wszystko dlatego, że włókna materiału nie są osłabione preparatami chemicznymi. Choć ceny produktów wykonanych z bawełny organicznej są dużo wyższe niż z bawełny konwencjonalnej (t-shirt organiczny kosztuje ok. 50-60 zł), w dłuższym rozrachunku kupno jest bardziej opłacalne.

Powód nr 3: kupno to wspieranie etycznych zachowań

Według organizacji WHO zatruciu pestycydami rocznie ulega ok. 25 mln osób pracujących przy uprawach bawełny konwencjonalnej. Decyzja o nabyciu ubrania powstałego z bawełny ekologicznej (lub w procesie organicznym) to krok w kierunku wspierania etycznych zachowań, przede wszystkim względem rolników i farmerów, którzy na co dzień pracują przy zbiorach. Co więcej, na plantacjach organicznych i w certyfikowanych zakładach produkcyjnych stosowane są różne kontrole, dzięki czemu poszanowanie praw pracowników jest regularniej monitorowane. Wielu producentów odzieży coraz świadomiej podchodzi do tego tematu, dlatego nie tylko wprowadza do swoich kolekcji eko materiały, ale również wspiera projektantów tworzących w tym duchu. Ostatnio wspomniana już firma odzieżowa LPP ogłosiła konkurs dla osób zajmujących się tą dziedziną, Responsible Fashion Awards, którego głównym celem jest promowanie etycznych zachowań i ekologii w branży tekstylnej.

Powód nr 4: przyjazny skórze i alergikom

Za kupnem ubrań z bawełny organicznej przemawia również ich hipoalergiczny charakter. Polecana jest ona osobom borykającym się z atopowym zapaleniem skóry oraz ze skłonnościami do wysypek. Ze względu na brak środków chemicznych i włókien syntetycznych ubrania nie podrażniają, a ich lekkość powoduje, że świetnie sprawdzają się w czasie upalnych dni.

Powód nr 5: bezpieczny dla dzieci

Właściwości tego materiału powodują również, że chętnie stosowany jest on do produkcji garderoby dla dzieci. W ubraniach z bawełny organicznej nie ma pozostałości metali ciężkich czy innych szkodliwych substancji (np. tych ropopochodnych), dzięki czemu są bezpieczne dla najmłodszych. Ze względu na swoją jakość i trwałość, tego typu odzież jest odporna na częste pranie.

***

Kupno odzieży z bawełny organicznej ma wiele zalet. Choć koszt tego typu produktów często jest dużo większy niż w przypadku ubrań z bawełny konwencjonalnej, biorąc pod uwagę czynniki ekonomiczne, zdrowotne i środowiskowe jest on doskonałą inwestycją na przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj